Wróć na górę
Warszawa trzecim najbardziej zakorkowanym miastem Europy
08
04.2013

Warszawa trzecim najbardziej zakorkowanym miastem Europy

Firma TomTom opublikowała wyniki rocznego raportu Congestion Index 2012, który mierzy poziom zatłoczenia dróg w 16331 miastach na pięciu kontynentach i porównuje te wyniki z 2011 rokiem. Z raportu wynika, że Warszawa jest trzecim najbardziej zakorkowanym miastem w Europie. W raporcie zostały uwzględnione najważniejsze europejskie metropolie powyżej 800 000 mieszkańców, co oznacza, że z polskich miast jedynie stolica zakwalifikowała się do badania.

Z europejskiej części globalnego raportu wynika, że średni poziom zatłoczenia w Warszawie w 2012 roku wyniósł 42 proc. Oznacza to, że średni czas podróży w stolicy Polski był dłuższy o 42 proc., niż wtedy, gdy ruch przepływał swobodnie. W szczytach porannym i wieczornym poziom zakorkowania wynosił odpowiednio 84 proc. i 88 proc.

Takie wyniki uplasowały Warszawę na trzecim miejscu spośród 59 europejskich miast objętych raportem. Największe spowolnienie ruchu przypadało na poniedziałkowe poranne godziny szczytu oraz wieczorne godziny szczytu w piątki. Najbardziej zakorkowanym dniem w Warszawie był 18 grudnia 2012 r., co było związane ze znacznymi opadami śniegu, które znacznie spowolniły ruch w mieście. Co pocieszające – ogólny poziom zakorkowania w 2012 roku w Warszawie spadł o 5 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W przeliczeniu na godziny spędzone rocznie w korkach oznacza to spadek ze 110 do 105 godzin.

Najbardziej zakorkowanym miastem w Europie w 2012 była Moskwa. Średni czas podróży w stolicy Rosji był dłuższy o 66 proc. w porównaniu z okresem, gdy ruch przepływał swobodnie. Na drugim miejscu uplasował się Stambuł (55 proc.). Kolejne miejsca zajęły Warszawa, Marsylia, Palermo, Stuttgart, Paryż, Rzym, Hamburg oraz Bruksela.

TomTom Congestion Index to najdokładniejszy na świecie wskaźnik zatorów drogowych w obszarach miejskich. Indeks opiera się na rzeczywistych danych na temat czasu podróży, gromadzonych przez pojazdy z nawigacjami, które poruszają się po całej sieci drogowej. Baza danych ruchu drogowego firmy zawiera ponad sześć bilionów pomiarów i rośnie o pięć miliardów pomiarów dziennie.

Oddzielne raporty Congestion Index dla Europy, Ameryki Północnej, Australii/Nowej Zelandii oraz Południowej Afryki można pobrać pod adresem www.tomtom.com/congestionindex.

Źródło: TomTom