Wróć na górę
Twoja kolej, by się zatrzymać
30
01.2016

Twoja kolej, by się zatrzymać

Podróżując samochodem, często na drodze napotykamy na przejazdy kolejowe, czyli skrzyżowania torów kolejowych z drogami publicznymi. W Polsce na 380 tysięcy kilometrów dróg publicznych występuje aż 15 867 przejazdów kolejowych.

Umieszczany przed przejazdami czerwono-biały, charakterystyczny znak, tzw. krzyż św. Andrzeja, wskazuje miejsca zatrzymania w przypadku, gdy nadjeżdża pociąg oraz informuje, czy przejazd jest jedno, czy wielotorowy. Spotkamy go najczęściej w miejscach, gdzie nie występują szlabany.

Przejazd przez tory wymaga od kierowcy wyobraźni i uwagi. Według statystyk w 2015 roku na przejazdach kolejowych doszło do 188 wypadków, w ich wyniku 55 osób poniosło śmierć, a 41 zostały ciężko ranne.* Statystyki te pokazują, że do większości wypadków przyczynili się kierowcy samochodów. Podstawowe błędy to: lekceważenie znaku stop, przejeżdżanie pod szlabanem oraz omijanie półrogatek.

Zbliżając się do przejazdu kolejowego, pamiętajmy, że pierwszeństwo ma zawsze pociąg. Wynika to z jego masy, prędkości oraz drogi hamowania. Wyobraźmy sobie, że pociąg jadący z prędkością 100 km/h potrzebuje co najmniej 700 metrów do zatrzymania się. W przypadku gdy maszynista zobaczy przeszkodę na swojej drodze, nie pozostaje mu nic innego jak nacisnąć hamulec i czekać. Nie ma on możliwości wykonania innych manewrów – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Przede wszystkim należy zachować ostrożność i stosować się do znaków oraz sygnalizacji. Pod żadnym pozorem nie wolno wjeżdżać pod opuszczający się szlaban czy próbować go wymijać. Musimy pamiętać, że urządzenia zabezpieczające przejazdy mogą być uszkodzone, dlatego przy przejeździe przez tory zwiększona uwaga i czujna obserwacja na pewno poprawią nasze bezpieczeństwo. Poświęcenie kilku sekund uwagi nic nas nie kosztuje, jej brak może zadecydować o naszym życiu.

 

*https://www.bezpieczny-przejazd.pl/

Źródło: ŠKODA