Wróć na górę
Tramwaj w ruchu drogowym
15
10.2015

Tramwaj w ruchu drogowym

Tramwaje, podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego, podlegają przepisom ustawy prawa o ruchu drogowym. O ile znaki i sygnały drogowe są w większości wspólne, to w niektórych sytuacjach przepisy stawiają tramwaje w pozycji uprzywilejowanej.

Tramwaj ma zawsze pierwszeństwo na drogach równorzędnych, czyli takich, które nie są opisane sygnalizacją świetlną ani znakami poziomymi i pionowymi. Chociaż obowiązuje na nich zasada prawej strony, nie dotyczy ona ruchu pojazdów szynowych.

Jeżeli tramwaj znajduje się na drodze podporządkowanej, ustępuje pierwszeństwa innym pojazdom, jeżeli natomiast porusza się po drodze z pierwszeństwem – to jemu ustępujemy drogi. W sytuacji, gdy na skrzyżowaniu zarówno tramwaj, jak i samochód są na drodze z pierwszeństwem lub oba są na drodze podporządkowanej, pierwszeństwo ma zawsze tramwaj. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną tramwaj stosuje się do sygnalizatora.

W sytuacji, gdy tramwaj skręca z kierunku posiadającego pierwszeństwo w lewo – musi ustąpić pierwszeństwa samochodom jadącym na wprost. Jeśli natomiast auto skręcałoby w prawo, musiałoby ustąpić pierwszeństwa pojazdowi szynowemu.

Warto wiedzieć, że tramwaje wyprzedzamy z prawej strony, chyba że układ torów nam to uniemożliwia. Szczególną uwagę zachowajmy w sytuacji, gdy samochód dojeżdża do przystanku tramwajowego bez wysepki. Kierujący musi zatrzymać się na wysokości ostatniego wagonu tramwaju – tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoła, Radosław Jaskulski.

Pamiętajmy, by zachować szczególną ostrożność w miejscach, gdzie przemieszczają  się tramwaje. Dwuwagonowy tramwaj z kompletem pasażerów waży około 50 ton, natomiast samochód osobowy z pasażerami – 1,8 tony. W sytuacji zderzenia dużo bardziej poszkodowany będzie ten pojazd, który waży mniej.

Podczas zatrzymania awaryjnego, samochód jadący z prędkością 50 km/h, zatrzyma się na 25 metrze (przy założeniu że czas reakcji kierowcy wyniesie 1 sekundę). Tramwaj, przy takich samych założeniach, najszybciej zatrzyma się na 63 metrze, a jeżeli będzie załadowany droga zatrzymania może wydłużyć się nawet do 80 metrów.

Źródło: ŠKODA