Wróć na górę
26
06.2018

Sprawdź ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach to istotny element codziennego użytkowania pojazdu – bezpośrednio przekłada się na komfort, bezpieczeństwo podróżujących oraz ekonomiczną jazdę.

Czym grozi nieprawidłowe ciśnienie w oponach?

Utrzymywanie w oponach ciśnienia wskazanego przez producenta zapewnia im trwałość oraz pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Ciśnienie w oponach należy kontrolować co najmniej raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą podróżą.

Szkodliwe jest zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie. Zbyt wysokie skutkuje m.in. gorszą przyczepnością, a zbyt niskie powoduje wydłużenie drogi hamowania, może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem oraz do uszkodzenia opony. Szczególnie niebezpieczną sytuacją jest nagłe rozerwanie opony w czasie jazdy. Sprzyjają temu także wysokie temperatury, dlatego od maja do końca września trzeba zachować szczególną ostrożność.

Jazda na oponach o nieprawidłowym ciśnieniu jest również nieekonomiczna. Opony zużywają się wtedy nierównomiernie i szybciej niż w przypadku utrzymywania właściwego ciśnienia.  Występuje również większe zużycie paliwa.

Szkodliwe jest zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie.

Jak i gdzie kontrolować?

Ciśnienie należy sprawdzać wyłącznie w zimnych oponach, po przynajmniej godzinnym postoju. Jeżeli posiadamy koło zapasowe, poddajmy je również kontroli. Można to zrobić za pomocą własnego ciśnieniomierza albo udać się na stację benzynową, na której znajduje się kompresor, który umożliwia uzyskanie odpowiedniego ciśnienia.

Warto pamiętać, że w przypadku przewożenia ciężkiego ładunku, ciśnienie w oponach powinno być nieco wyższe. Regularnie zaobserwowany spadek ciśnienia może świadczyć o problemach z kołem i wymaga kontroli w serwisie.

Źródło: Renault