Wróć na górę
Sposób na wakacje – kamper
14
06.2021

Sposób na wakacje – kamper

W dobie koronawirusa, gdy często trudno przewidzieć, czy planowany od dawna, upragniony urlop dojdzie do skutku, coraz więcej osób decyduje się spędzić letnie wakacje inaczej niż zazwyczaj – podróżując kamperami. Karawaning daje im nie tylko niezależność, ale także poczucie bezpieczeństwa. W czasach pandemii kamper pozwala bowiem przemieszczać się urlopowiczom z miejsca na miejsce i spędzać czas na świeżym powietrzu, jednocześnie umożliwiając izolację od dużych skupisk ludzkich.

Rośnie rynek kamperów w Polsce i w Europie

W latach 2016-2020 rynek kamperów w Polsce zanotował dynamiczny wzrost, jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W 2018 roku zarejestrowano 518 nowych samochodów kempingowych, co stanowiło wzrost o ponad 50% w stosunku do roku poprzedniego. W 2019 roku było ich już 724. Rok później padł kolejny rekord – rynek urósł niemal o połowę, a rok zakończył się z wynikiem 1040 nowych pojazdów[1].

Aby mieć pełen obraz dynamiki wzrostu do liczby zarejestrowanych w Polsce nowych kamperów, należy jeszcze w 2020 roku dodać łącznie 245 pojazdów, które pierwotnie były zarejestrowane jako ciężarowe, a następnie zabudowane i zarejestrowane jako samochody specjalne kempingowe.[2]

[1] https://www.motorhome.pl/rynek-kamperow-w-polsce/

[2] https://www.motorhome.pl/rynek-kamperow-w-polsce/

Zalety podróżowania kamperem

Jeżdżące sypialnie stają się więc coraz bardziej modne. Czym ta filozofia podróżowania zasłużyła sobie na rosnącą popularność? Wpływ ma na to wiele czynników. W czasie pandemii kluczowe wydaje się jednak być bezpieczeństwo podróżujących. Wyjeżdżając na wakacje kamperem, unika się dużych skupisk ludzi i spotkań z przypadkowymi osobami, bo nie nocuje się ani w hotelach, ani w pensjonatach, nie spożywa się też posiłków w dużych grupach. Dzięki temu ogranicza się możliwość zarażenia koronawirusem. Jednocześnie można też uniknąć kwarantanny, jaka obejmuje wszystkich gości hotelowych, gdy tylko jeden z nich zachoruje. Świadomość tych plusów zwiększa komfort podróżowania i pozwala bezpiecznie spędzić wolny od pracy czas, bez narażania siebie i rodziny na stres.

Ale zalet turystyki kamperowej jest o wiele więcej. Podróżując kamperami, nie trzeba spędzać długich godzin, poszukując w Internecie noclegów, dokonywać rezerwacji, ani oglądać setek zdjęć pokoi lub apartamentów. Nie przeżywa się też rozczarowania na miejscu, gdy okazuje się, że kwatera nie wygląda tak, jak wymarzona, widoczna na zdjęciach w Internecie czy w folderze.

Karawaning z rodziną może też przynieść wielką frajdę i radość. Dla dzieci takie wakacje to prawdziwa przygoda. Możliwość zasypiania w magicznych miejscach zapamiętają na długo, a wspomnieniami z takiej wyprawy chętnie podzielą się z rówieśnikami. Ale wyjazd na wakacje kamperem to też spore wyzwanie dla uczestników takiej wyprawy, którzy spędzają razem na małej przestrzeni na przykład dwa lub trzy tygodnie, a czasami nawet dłużej. A to może od nich wymagać umiejętności negocjacji i sztuki dyplomacji.

Podróżowanie własnym lub wynajętym kamperem daje niezależność. Można planować trasę podróży według własnego uznania i zwiedzać miejsca, które chce się zobaczyć, bez konieczności dostosowywania się do harmonogramu, jaki obowiązuje uczestników wycieczek organizowanych przez biura podróży. Ten model podróżowania pozwala też na zmianę planów w każdej chwili, w zależności od sytuacji, np. od pogody. Gdy w górach panują niesprzyjające warunki atmosferyczne, a najstarsi górale przewidują, że będzie padało jeszcze przez dłuższy czas, można szybko zmienić plany i pojechać tam, gdzie świeci słońce.

Podróżując kamperem można też na wakacje zabrać zdecydowanie więcej bagażu niż do samolotu czy autokaru. Tu jednak warto pamiętać o tym, że także kamper ma ograniczoną ładowność. Jak wynika z przepisów prawa o ruchu drogowym, ładowność wyznacza limit łącznej wagi wszystkich pasażerów, bagaży oraz wyposażenia dodatkowego. Najczęściej dla kamperów o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) do 3,5 tony, kształtuje się ona w granicach od 400 do 500 kg i to niezależnie od tego, czy kamper jest dwuosobowy, czy przeznaczony dla 5 czy 6 osób. Za przekroczenie limitów grożą kary pieniężne, a pojazd, który przekroczy DMC, może nie zostać dopuszczony do ruchu. Konsekwencją przekroczenia limitu może być także brak jakiejkolwiek ochrony w momencie kolizji (użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem)[1].

[1] https://www.motorhome.pl/jaki-kamper-i-dla-kogo/

Akumulatory do zadań specjalnych

Wakacje w kamperze są stworzone dla ludzi niezależnych i ceniących przygodę. Taką swobodę zapewnia model podróżowania pojazdem tego typu. Aby jednak urlop był przyjemny i bezstresowy, sprawnie musi działać zasilanie urządzeń elektrycznych, z jakich korzysta się w kamperze. Przed każdą podróżą trzeba więc sprawdzić stopień naładowania akumulatorów. Energia potrzebna do komfortowego podróżowania czerpana jest w kamperze z dwóch rodzajów akumulatorów. Pierwszy to akumulator rozruchowy, służący głównie do uruchomienia silnika, np. AGM, o wysokiej mocy rozruchowej. Drugi rodzaj akumulatora – niezbędny w kamperze, to akumulator zasilający, służący do zasilania wszystkich urządzeń pracujących w części mieszkalnej, np. lodówki, klimatyzacji czy oświetlenia. Takie zadanie również może spełnić akumulator AGM, ale najczęściej powierza się je akumulatorom żelowym, ze względu na ich odporność na głębokie rozładowanie. Przykładem akumulatora, który sprawdzi się w dobrze wyposażonych kamperach, jest np. bezobsługowy, bezpieczny w użytkowaniu akumulator Exide Equipment Gel, wykonany w technologii żelowej (elektrolit w postaci żelu), z zabezpieczeniem przed wyciekami oraz odpowietrzaniem VRLA (regulowane zaworem).

Zapotrzebowanie na energię trzeba zaplanować

Aby uniknąć przykrych niespodzianek w podróży, należy przed każdym wyjazdem obliczyć, ile energii z akumulatorów będzie potrzebować kamper podczas wyjazdu. Pod uwagę trzeba brać wszystkie sprzęty i urządzenia, które pobierają prąd, a więc nie tylko te znajdujące się na wyposażeniu kampera, ale także sprzęty elektroniczne, które zabiera się ze sobą w podróż w tym telefony, laptopy czy kamery.

W jaki sposób obliczyć wartość zapotrzebowania na energię elektryczną potrzebną podczas wakacyjnego wyjazdu kamperem? W tym celu należy zsumować zapotrzebowanie na prąd wszystkich urządzeń pobierających prąd, a następnie pomnożyć zużycie energii przez szacowany dzienny czas ich użytkowania. W ten sposób uzyskuje się sumę potrzebnej energii – wyrażoną najczęściej w watogodzinach (Wh). Następnie tę sumę trzeba pomnożyć przez tzw. współczynnik bezpieczeństwa (1,2) – wynik wskaże planowane zapotrzebowanie na energię. Ta wiedza posłuży do dobrania odpowiednich akumulatorów do kampera, takich o odpowiedniej mocy, parametrach, technologii i wadze.