Wróć na górę
Śmie(r)ć na drodze
22
10.2012

Śmie(r)ć na drodze

Butelki, puszki, rozlany olej – na drodze można znaleźć prawie wszystko. Porzucone celowo lub przez nieuwagę, mogą spowodować utratę kontroli nad pojazdem. Albo, co gorsza, wydostać się spod opon i uderzyć w przednią szybę innego pojazdu.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa na drodze jest nieprawidłowo zabezpieczony ładunek pojazdu. W takiej sytuacji na drogę trafić może beczka, ziemia, pakunek, czy nawet mebel. Wypadający z samochodu przedmiot może uderzyć w pojazd jadący za nim lub zranić przechodnia.

Jeśli jadący z tyłu kierowca zauważy wypadający przedmiot, może odruchowo wykonać nagły manewr w celu uniknięcia zderzenia, co z kolei może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem lub do zderzenia z pojazdem jadącym sąsiednim pasem.

Pozostawione na drodze elementy mogą natomiast zostać niezauważone przez innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogą na nie przypadkowo najechać uszkadzając swój pojazd, lub wykonać manewr zagrażający bezpieczeństwu.

Jeśli kierowca jest zmuszony wykonać manewr omijania połączony z awaryjnym hamowaniem, kluczowa jest poprawna technika. W samochodach wyposażonych w system ABS kierowca powinien w takiej sytuacji hamować z całej siły, aż do zatrzymania pojazdu, lub do momentu, aż zniknie zagrożenie. Natomiast ewentualny manewr omijania należy wykonać równocześnie, a więc nie zaprzestając awaryjnego hamowania.

Główną przyczyną pojawiania się na drodze niepożądanych przedmiotów jest nieuwaga lub niewłaściwe zachowanie uczestników ruchu. Na polskich poboczach powszechnym widokiem są puszki, butelki czy worki ze śmieciami, natknąć można się także na elementy samochodów. Gdy znajdą się one na jezdni, mogą zagrażać uczestnikom ruchu drogowego.

Niebezpieczny może okazać się prawie każdy przedmiot leżący na pasie ruchu, dlatego niedopuszczalne jest wyrzucanie na drogę śmieci, a kierowcy bezwzględnie powinni dokładnie mocować przewożony bagaż oraz nie dopuszczać do tego, aby z samochodu odpadały jakiekolwiek elementy, np. owiewki czy źle zamontowane nakładki na rurę wydechową.

Jeśli uczestniczymy w drobnej stłuczce, do której nie jest wzywana pomoc drogowa, zawsze powinniśmy upewnić się przed odjazdem z miejsca wypadku, czy na drodze nie pozostały jakieś elementy pojazdu – radzą specjaliści od bezpieczeństwa.

Wedle art. 91 kodeksu wykroczeń zanieczyszczanie drogi publicznej lub pozostawianie na niej pojazdu, innego przedmiotu lub zwierzęcia tak, że może to prowadzić do niebezpieczeństwa lub utrudnienia ruchu drogowego, podlega grzywnie do 1 500 zł lub karze nagany.
Źródło: carfocus.pl