Wróć na górę
Ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom
15
08.2018

Ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom

Miasto bez fotoradarów, korków i wypadków to marzenie każdego kierowcy. Czy na mapie Polski można znaleźć miejsce, które jest najbardziej przyjazne dla zmotoryzowanych?

Do zestawienia miast najbardziej przyjaznych kierowcom trafiło 19 największych miast, które zostały podzielone na dwie grupy pod względem liczby ludności. Wśród tych powyżej 300 tys. mieszkańców najlepszy okazał się Lublin, który wyprzedził o zaledwie kilka punktów Szczecin i Bydgoszcz. W drugiej grupie, gdzie porównywane były miasta z liczbą mieszkańców do 300 tys. wygrały Kielce. Na podium znalazły się również Sosnowiec oraz Radom.

Aby wyłonić zwycięskie miasta, brano pod uwagę 6 kategorii:

  1. Średnie prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy w obrębie granic administracyjnych miasta oraz w obrębie ścisłego centrum.
  2. Bezpieczeństwo – liczbę kolizji przypadająca na 1000 mieszkańców.
  3. Parkowanie – ceny oraz organizacja płatnej strefy parkingowej.
  4. Koszty średniego ubezpieczenia OC.
  5. Ceny paliw.
  6. Usługi związane z sezonową wymianą opon.

Miasta powyżej 300 tys. mieszkańców

W kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców wygrał Lublin, który okazał się miastem przyjaznym dla portfeli kierowców z uwagi na najniższe ceny paliw oraz ubezpieczeń. Dodatkowe atuty stolicy Lubelszczyzny to brak korków i stosunkowo szybkie poruszanie się po mieście, na co zdecydowanie mogą narzekać mieszkańcy Krakowa i Wrocławia. Strefa płatnego parkowania przewiduje dodatkowo specjalne abonamenty, zarówno ogólnodostępne, jak i dla osób zamieszkujących obszar strefy parkingowej. Dzięki nim postoje na terenie należącym do miasta są bardziej przyjazne.

Miasta do 300 tys. mieszkańców

W grupie mniejszych miejscowości na prowadzenie wysunęły się Kielce, miasto stosunkowo najbezpieczniejsze, bo właśnie tam na 1000 mieszkańców przypada najmniej kolizji drogowych. Wysokie miejsce w rankingu to również zasługa relatywnie niskich kosztów ubezpieczeń OC oraz tanich parkingów miejskich. Na samym dole rankingu znalazł się Toruń ze względu na średnie ceny oraz średnią liczbę kolizji przypadającą na 1000 mieszkańców.

Zaskoczenia

Warto zwrócić uwagę na Sosnowiec – jedyne miasto z zestawienia, które nie posiada zorganizowanej strefy płatnego parkowania, kierowcy mogą więc zatrzymywać się na terenie należącym do miasta za darmo 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. W kwestii parkowania pozytywnie zaskoczył Gdańsk, gdzie parking miejski na niektórych obszarach działa tylko przez 6 godzin w ciągu doby.

Jeśli chodzi o prędkości, z jakimi można poruszać się w obrębie badanych miast, to powody do zadowolenia mają mieszkańcy Częstochowy – średnia prędkość wynosi tutaj aż 57 km/h (w porównaniu wrocławianie poruszają się ze średnią prędkością 38 km/h). Natomiast, jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko prędkość poruszania się po ścisłym centrum miast, najszybciej pojadą mieszkańcy Katowic (34 km/h) oraz Gdańska, Lublina i Gliwic – 32 km/h.

 

Źródło: Oponeo