Wróć na górę
Przygotowanie auta na jesień – 5 najważniejszych kroków
20
09.2022

Przygotowanie auta na jesień – 5 najważniejszych kroków

Rozpoczynająca się jesień to dla kierowców sygnał, że czas zadbać o swoje cztery kółka i należycie przygotować je na nadchodzący sezon. Zadań jest sporo, warto więc – nie czekając na deszczową, zimną aurę – zabrać się jak najszybciej do ich wykonywania. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Planując prace przy przygotowaniu auta na jesień, na listę zadań należy wpisać zadbanie o jego stan techniczny, a więc m.in. o hamulce, akumulator, oświetlenie oraz opony. Istotne będzie również posprzątanie wnętrza auta. Wiele z tych zadań, choć nie wszystkie, można wykonać samodzielnie, bez potrzeby angażowania fachowców.

Po pierwsze: akumulator

Aby jesienią – w słotny i zimny dzień samochód nie odmówił posłuszeństwa – w pierwszej kolejności należy zainteresować się kondycją akumulatora. Od czego zacząć? Na pewno warto sprawdzić jego czystość i zwrócić uwagę na klemy, które pod wpływem użytkowania śniedzieją, co może powodować przerwy w przepływie prądu. Nieczystości takie jak np. pozostałości po oleju, ale również wilgoć mogą przyspieszać samorozładowanie akumulatora, dlatego lepiej zawczasu je usunąć przy pomocy czystej ściereczki czy szczotki do klem. Ważne jest też, by klemy były stabilnie zamocowane. W przeciwnym razie – w związku z przerwami w przesyle prądu – można się spodziewać problemów z uruchomieniem akumulatora, a nawet samorozładowania.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie zdolności rozruchowej urządzenia i dostępności energii, jak również poprawności działania rozrusznika i alternatora. Z tym najlepiej poradzi sobie specjalista w warsztacie samochodowym, który ma do dyspozycji np. inteligentny, nowoczesny tester akumulatorów Exide EBT965P. Przy jego pomocy można przetestować modele wykonane w technologiach: AGM, GEL, EFB, jak również klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Można też samodzielnie sprawdzić poziom naładowania akumulatora, korzystając z woltomierza podłączonego do gniazda zapalniczki samochodowej. Aby przeprowadzić taką szybką kontrolę nie trzeba nawet wysiadać z samochodu. Warto jednak pamiętać, że prawidłowy wynik napięcia postojowego otrzymamy tylko wówczas, gdy dokonamy pomiaru w czasie nie krótszym niż pół godziny po zakończeniu jazdy.

Od wyniku pomiaru wartości napięcia zależy nasze dalsze postępowanie podczas przygotowań samochodu do jesiennego sezonu. W prawidłowo naładowanym akumulatorze powinna wynosić 12,7 V lub więcej. Wynik poniżej 12,5 V to znak, że akumulator zaczął się rozładowywać. Możemy go wówczas naładować w prosty sposób przy pomocy inteligentnego prostownika nowej generacji, np. Exide 12/7, który ma tę zaletę, że nie wymaga kontroli podczas pracy, ponieważ zapewnia całkowitą automatyzację procesu ładowania. Wystarczy podłączyć akumulator, a urządzenie samo dobierze odpowiednie parametry, m.in. czas ładowania. Stosując tego rodzaju prostowniki nowej generacji, nie musimy się też martwić o ewentualne przeładowanie akumulatora – Exide 12/7 sam przerwie ładowanie w odpowiednim momencie.

Po drugie: oświetlenie

Jesienią słońce wstaje później i szybciej robi się ciemno. Aby bezpiecznie podróżować w szary, mglisty czy deszczowy dzień trzeba zadbać o oświetlenie w samochodzie. Kluczowa będzie kontrola stanu technicznego reflektorów oraz właściwe ustawienie świateł, np. przeciwmgłowych. Źle ustawione światła – zbyt wysoko albo zbyt nisko – mogą zagrozić bezpieczeństwu na drodze. W pierwszym przypadku będą oślepiać, w drugim kierowca będzie słabo widział niedoświetloną drogę.

Przy okazji kontroli oświetlenia należy sprawdzić również stan żarówek, a gdy zajdzie taka konieczność – wymienić je na nowe, pamiętając, że powinny być dostosowane do modelu pojazdu, którym się poruszamy. Po ich wymianie niezbędne będzie sprawdzenie ustawienia świateł.

W czasie deszczu lepszą widoczność zapewnią kierowcy także sprawnie działające wycieraczki, które poradzą sobie z nadmiarem wody na szybach. Warto więc zadbać o ich stan, a w razie konieczności kupić nowe.

Po trzecie: opony

Choć wymiana opon nie jest w Polsce usankcjonowana prawnie, to zaleca się dostosowanie ogumienia do warunków pogodowych związanych ze zmianą pór roku. Jest to szczególnie istotne w okresach, gdy zmienna aura może być nieprzyjazna dla kierowców. Powszechnie wiadomo, że odpowiednie opony zwiększają bezpieczeństwo jazdy – skracają drogę hamowania i ułatwiają pokonywanie zakrętów. Według Raportu Komisji Europejskiej używanie opon zimowych zmniejsza ryzyko wypadku aż o 46 proc1. Kiedy najlepiej wymienić jesienią opony na zimowe? Odpowiedź przyniesie obserwacja średniej dobowej temperatury. Kiedy przez kilka dni będzie wynosić poniżej 7°C to znak, że można dokonać wymiany opon. Nie jest to jednak żelazna reguła. Dlaczego? Jeśli kierowca najczęściej podróżuje samochodem nocą albo nad ranem, gdy temperatura jest zdecydowanie niższa niż w ciągu dnia, powinien wymienić opony wcześniej.

Wymianę opon determinuje nie tylko temperatura. Istotnym czynnikiem jest wysokość bieżnika – według polskiego prawa jego minimalna grubość w przypadku aut osobowych powinna wynosić 1,6 mm. Poniżej tej wartości opony należy wymienić bez względu na porę roku. Jednak w przypadku „zimówek” specjaliści zalecają, by głębokość bieżnika nie była mniejsza niż 4 mm2.

Po czwarte: układ hamulcowy i płyny eksploatacyjne

Jesienna aura sprzyja tworzeniu się mokrej i śliskiej nawierzchni na drogach, a wówczas o poślizg nietrudno. Dlatego przed nowym sezonem warto skontrolować stan układu hamulcowego, m.in. stopień zużycia klocków hamulcowych, szczęk i tarcz hamulcowych. Niektórzy producenci samochodów zalecają wprawdzie jego kontrolę co 15 tysięcy kilometrów, ale dla bezpieczeństwa dobrze to zrobić przygotowując pojazd do jazdy w jesiennych warunkach. Przy okazji należy się także zainteresować sprawnością hamulca ręcznego.

Warto też sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych, pamiętając, że płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata, a płyn w układzie chłodzenia co trzy. Przy okazji jesiennej wizyty w warsztacie samochodowym dobrze jest skontrolować także jakość płynu hamulcowego, który jest higroskopijny, a więc podatny na wchłanianie wilgoci. Wystarczy około 3-procentowe stężenie wody w płynie hamulcowym, by utracić sprawność hamowania3.

Po piąte: Porządki w aucie

Po intensywnym okresie urlopowym i długich podróżach wakacyjnych warto wkroczyć w nowy sezon z posprzątanym wnętrzem samochodu. Odkurzenie chodników, wyczyszczenie tapicerki samochodowej, np. odkurzaczem piorącym (nawet takim używanym w domu) i posprzątanie plastikowych powierzchni w kokpicie – te prace można wykonać samodzielnie. W przypadku trudnych do usunięcia z tapicerki tłustych plam, których nie da się wyczyścić nawet specjalistycznymi środkami, można skorzystać z usług profesjonalistów zajmujących się czyszczeniem tapicerki. Aby bezpiecznie podróżować jesienią należy także zadbać o czystość lusterek oraz szyb, które najlepiej umyć przy pomocy niepozostawiającego smug, profesjonalnego płynu do mycia szyb samochodowych.

Przygotowanie samochodu na zmienne, jesienne warunki pogodowe nie jest zadaniem trudnym, ale koniecznym. Od tego zależy bezpieczeństwo kierowcy, jego współpasażerów, a nawet innych uczestników ruchu drogowego, a także – co nie jest bez znaczenia – komfort i przyjemność jazdy.

[1] https://pzpo.org.pl/aktualnosci/opony-zimowe-na-mokrej-nawierzchni-droga-hamowania-kr%C3%B3tsza-o-dwie-d%C5%82ugo%C5%9Bci-samochodu.html
[2] https://www.oponeo.pl/artykul/czy-moje-opony-zimowe-nadaja-sie-juz-do-wymiany
[3] https://motofakty.pl/plyn-hamulcowy/ar/c4-16137117