Wróć na górę
Oślepiające światła i łyse opony
21
05.2013

Oślepiające światła i łyse opony

Źle działające światła  oraz łyse opony to najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych złym stanem technicznym pojazdów – wynika z danych Komendy Głównej Policji za 2012 rok. 

Między innymi te czynniki spowodowały, iż podczas majowego weekendu w 2012 roku w niemal tysiącu wypadków zginęło ponad 60 osób, a ponad 1200 zostało rannych. W Polsce i całej Europie w okresie wiosennym regularnie wzrasta liczba wypadków śmiertelnych.

Ponad 60% z wszystkich wypadków drogowych w 2012 r. miało miejsce w czasie dobrych warunków atmosferycznych. Statystki Komendy Głównej Policji, a także dane dotyczące wszystkich krajów Unii Europejskiej za lata 1991-2009, pokazują niepokojącą prawidłowość – liczba poważnych wypadków drogowych (ze skutkiem śmiertelnym) regularnie wzrasta wraz z odejściem zimy. Przyczynia się do tego m.in. zwiększone natężenie ruchu i zmiana stylu jazdy. Kierowcy, ze względu na przyjazne warunki atmosferyczne, czują się pewniej za kierownicą i rozwijają większą prędkość, co w przypadku kolizji przynosi tragiczniejsze skutki – wskazują eksperci sieci ProfiAuto.

Jak wyjaśniają specjaliści, zły stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach zajmuje znaczące miejsce wśród przyczyn rosnącej liczby wypadków w okresie od marca do maja. Według danych KGP w 2012 roku wśród wypadków spowodowanych stanem technicznym samochodu będącym efektem zaniedbania kierowcy, najczęściej stwierdzano:

  • braki w oświetleniu (52,7%),
  • braki w ogumieniu (21,8%),
  • usterki układu hamulcowego (18,2%),
  • usterki układu kierowniczego (3,6%).
Bezpieczeństwo kierowców zależy nie tylko od czynników zewnętrznych, jak stan dróg. Statystyka wypadków w okresie wiosennym pokazuje, że na pierwsze miejsce wśród przyczyn poważnych kolizji wysuwają się te, wynikające z działania samych kierowców. Niewystarczająca dbałość o stan techniczny samochodu jest jedną z nich – mówi Witold Rogowski, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.