Wróć na górę
24
01.2015

Niebezpieczne braki techniczne

Źle działający system hamulcowy, za mała grubość bieżnika, czy niepoprawnie działający kierunkowskaz – niesprawność techniczna pojazdu często bywa przyczyną wypadków drogowych.  Przypomnijmy, które elementy należy regularnie sprawdzać w samochodzie.

Dbanie o stan techniczny pojazdu jest niezwykle istotnym elementem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nawet zaawansowane systemy ochrony w samochodzie mogą być niewystarczające, gdy auto ma na przykład niesprawne hamulce – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Każdy właściciel pojazdu musi po pierwsze regularnie dokonywać obowiązkowych przeglądów pojazdu, a po drugie sam dbać i sprawdzać stan techniczny samochodu, gdy tylko coś wzbudzi niepokój lub wymaga wymiany na skutek zużycia.

Kierowcy są zobowiązani do regularnych badań technicznych aut osobowych. Przepisy określają terminy:

  • do 3 lat od pierwszej rejestracji,
  • następnie w ciągu 2 lat od pierwszego badania,
  • corocznie po upływie wymienionego wyżej okresu.

Jednak pozytywne wyniki przeglądu technicznego nie zwalniają kierowcy z obowiązku dbania o stan techniczny samochodu.

Zwracajmy zawsze uwagę na kilka elementów przedstawionych poniżej.

Opony

Sprawdzaj regularnie ciśnienie w oponach. Wprowadź zwyczaj kontroli ciśnienia raz na miesiąc, przy okazji tankowania. Istotnym elementem jest także grubość bieżnika. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów opony należy wymienić, kiedy bieżnik ściera się poniżej 1,6 mm.

System hamulcowy

Jeśli przy hamowaniu usłyszymy nietypowe dźwięki lub czujemy pod stopą, że pedał hamulcowy nie działa jak zwykle (np. opada zbyt nisko na podłogę), odczuwamy pulsowanie – trzeba natychmiast odstawić auto do warsztatu i nie poruszać się nim, dopóki problem nie zostanie zidentyfikowany i usunięty. Tak samo należy postępować w przypadku awarii systemu ABS. Zapalona kontrolka ABS oznacza, że system nie jest w pełni sprawny i może nie zadziałać prawidłowo, gdy będzie to najbardziej potrzebne.

Światła

Należy regularnie sprawdzać sprawność świateł w samochodzie. Nie zapominajmy o upewnieniu się, że prawidłowo działają także kierunkowskazy i światła stopu. Kierowcy często zwracają uwagę tylko na te światła, których awarię mogą łatwo zauważyć, czyli światła mijania i drogowe – mówią trenerzy.

Źródło: Renault