Wróć na górę
Nie bój się reagować zdecydowanie
27
12.2021

Nie bój się reagować zdecydowanie

Zagrożenie w ruchu drogowym, do którego przyczyniają się kierowcy znajdujący się pod wpływem alkoholu, to częste zjawisko, dlatego nie powinniśmy pozostawać na nie obojętni. Poza samą świadomością, że nietrzeźwy kierowca jest niebezpieczny, nierzadko potrzebna jest nasza zdecydowana postawa i stanowcze działanie.

Nie ma usprawiedliwienia dla bierności

Mimo że uczestnictwo kierowców, będących pod wpływem alkoholu, w ruchu drogowym niesie za sobą szereg zagrożeń, w wielu przypadkach sami dajemy na to ciche przyzwolenie. Może dziać się tak wówczas, gdy sprawa dotyczy naszych bliskich, rodziny czy znajomych, o których wiemy, że w danym momencie nie są trzeźwi. Ale nie potrafimy zareagować i postawić sprawy jasno informując ich, że nie mogą prowadzić w takim stanie. Poczucie zakłopotania czy wstydu może powodować, że nie reagujemy w ogóle lub robimy to zbyt mało stanowczo, a nawet wsiadamy z taką osobą do samochodu jako pasażerowie. Jednak fakt, że nie czujemy się komfortowo w takiej sytuacji, nie może usprawiedliwiać naszej bierności.

Kierujący znajdujący się pod działaniem alkoholu to wciąż potencjalny sprawca niebezpiecznego wypadku, niezależnie od tego, czy jest naszym dobrym znajomym, kimś z rodziny, czy obcą osobą. Wyrazem naszej troski o niego może być niedopuszczenie, aby wsiadł za kierownicę w takim stanie i na przykład odebranie mu kluczyków do samochodu. Pamiętajmy, że jeśli świadomie godzimy się na jazdę z pijaną osobą za kierownicą, mogą grozić nam również konsekwencje prawne – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Obywatelskie zatrzymanie według prawa

Jeżeli widzimy, że kierowca jest nietrzeźwy, po wezwaniu policji możemy także próbować aktywnie interweniować lub przeszkodzić takiej osobie wsiąść za kierownicę. Pamiętajmy jednak, że ujęcie obywatelskie nie jest obowiązkiem, tylko uprawnieniem wynikającym z przepisu, który mówi, że każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji. Nie wolno nam między innymi pozbawiać jej wolności czy wymierzać kary. Takie uregulowania prawne znajdziemy w Kodeksie postępowania karnego z dnia 6 czerwca 1997 roku w artykule 243.

Jeżeli jednak istnieje jakakolwiek obawa, że narazimy siebie lub innych, ujęcie sprawcy najlepiej pozostawić policji. Działanie na własną rękę może bowiem doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Zajechanie drogi nietrzeźwemu kierowcy na autostradzie może skończyć się karambolem, ale już wyciągnięcie mu kluczyków ze stacyjki, kiedy zatrzyma się na stacji benzynowej, może w danych okolicznościach okazać się dobrym rozwiązaniem i zapobiec tragedii. Nie bójmy się reagować zdecydowanie.

Źródło: Renault