Wróć na górę
Klimatyzacja
16
05.2015

Klimatyzacja

Przez chłodniejsze miesiące w przewodach i zakamarkach układu klimatyzacji zbierają się szkodliwe dla naszego organizmu zanieczyszczenia, grzyby i pleśnie. Dlatego przed latem, czyli okresem, kiedy najintensywniej korzystamy z klimatyzacji, warto wybrać się na jej przegląd.

Nieprzyjemny zapach odczuwany z nawiewów po włączeniu wentylatora powinien być dla kierowcy czytelnym sygnałem, że układ klimatyzacji wymaga czyszczenia. Konieczne jest wówczas serwisowanie klimatyzacji i wymiana wkładu filtra. Klimatyzacja spełni bowiem swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie sprawna, poprawnie używana i odpowiednio serwisowana. To ważne zarówno z powodów zdrowotnych, jak i ekonomicznych: dobrze działająca klimatyzacja nie generuje większego zużycia paliwa, pracuje cicho i efektywnie.

Przynajmniej raz w roku powinniśmy skontrolować kilka elementów układu klimatyzacji: wyczyścić wszystkie kanały w instalacji, wymienić filtr kabinowy, odgrzybić  parownik oraz oczyścić wloty powietrza na zewnątrz auta. W niektórych przypadkach powinniśmy robić te czynności przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią. Dotyczy to aut użytkowanych w miejscach takich, jak bezdroża, duże miasta czy parkujących w otoczeniu drzew – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Układ klimatyzacji takich pojazdów narażony jest na większe zapylenie.

Przynajmniej raz w roku powinniśmy skontrolować kilka elementów układu klimatyzacji: wyczyścić wszystkie kanały w instalacji, wymienić filtr kabinowy, odgrzybić parownik oraz oczyścić wloty powietrza na zewnątrz auta.

Sprawna klimatyzacja pozwoli nam ustawić w aucie optymalną temperaturę (20-220C). Jest to istotny czynnik, dzięki któremu kierowca lepiej utrzyma koncentrację. Pamiętajmy jednak, aby różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu nie wynosiła więcej niż kilka stopni. Zbyt duże wahania mogą prowadzić do zmniejszenia odporności organizmu i przeziębień. Wyższa temperatura w samochodzie wpływa negatywnie na samopoczucie kierowcy, prowadząc do szybszego zmęczenia. To z kolei bezpośrednio przekłada się na obniżoną koncentrację i znacznie osłabia refleks – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Pamiętajmy, że serwisowanie układu klimatyzacji ze względu na jego złożoną budowę powinno być przeprowadzane wyłącznie w wyspecjalizowanych punktach posiadających odpowiedni sprzęt i wyszkolony personel.

 

Źródło: Renault