Wróć na górę
05
05.2015

Jak parkować bez mandatu?

Jeden z przepisów o ruchu drogowym mówi, że za tablicą informującą o zakazie postoju kierowca może zatrzymać samochód na maksymalnie minutę, a jeżeli jest to tablica z zakazem zatrzymania, nie wolno tego zrobić. Jakie są inne zasady prawidłowego parkowania?

Postój zakazany

Kierowcy powinni pamiętać o zakazie parkowania w pobliżu przejść dla pieszych, skrzyżowań i przystanków (ze względu na bezpieczeństwo). Zatrzymanie pojazdu przy przystanku autobusowym lub tramwajowym jest możliwe w odległości większej niż 15 metrów. Granica ta jest niższa (10 metrów) dla skrzyżowań, przejazdów kolejowych, tramwajowych, przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów. Mandat za nietrzymanie się tych zasad waha się w przedziale od 100 do 300 złotych.

Pamiętajmy też, że zakaz parkowania dotyczy także mostów, wiaduktów, tunelów, autostrad, dróg ekspresowych, powierzchni wyłączonych z ruchu, wysepek oraz pasów rozdzielających.

Parkowanie na chodniku

Parkując na chodnikupamiętajmy, żeby zostawić pieszym wystarczającą ilość miejsca (w tym przypadku minimum półtora metra). Gdy na danym odcinku chodnika nie obowiązuje zakaz parkowania lub zatrzymania się, możemy stanąć też częściowo na jezdni. Samochód nie powinien wtedy utrudniać ruchu, inaczej może zostać odholowany, zaś kierowca ukarany mandatem w wysokości nawet 300 złotych.

Powierzchnia nieutwardzona

Parkowanie na powierzchni nieutwardzonej porośniętej trawą jest zakazane. Za złamanie przepisu możemy spodziewać się mandatu w wysokości 100 złotych. Zasady te nie obowiązują na klepisku, gdzie roślinność została zniszczona.

Parkingi

Korzystając z parkingu z wyznaczonymi miejscami postojowymi, powinniśmy wjechać samochodem między linie. Jeśli zajmujemy więcej niż jedno miejsce – złamiemy przepisy, a to może się stać podstawą do wystawienia mandatu. Musimy pamiętać, żeby unikać stanowisk przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W przypadku nieuzasadnionego zastawienia takiego miejsca postojowego mandat może wynieść 500 złotych, a dodatkowo otrzymamy 5 punktów karnych.

Źródło: moto.onet.pl