Wróć na górę
Exide kończy 130 lat. W Poznaniu obecny jest od ponad 20 lat
19
07.2018

Exide kończy 130 lat. W Poznaniu obecny jest od ponad 20 lat

Exide Technologies S.A. świętuje 130 lat istnienia. W swojej poznańskiej fabryce produkuje akumulatory pod markami Centra i Exide – ponad 70% z nich trafia na eksport, z czego ogromna większość na motoryzacyjne rynki Europy Zachodniej.

130 lat istnienia Exide

Exide, który obecnie produkuje akumulatory do pojazdów osobowych i ciężarowych, a także do motocykli, łodzi i pojazdów rekreacyjnych, powstał w 1888 r. w Stanach Zjednoczonych. Nazwa firmy pochodzi od słów „EXcellent oxIDE”, które w polskim tłumaczeniu oznaczają „wspaniały tlenek”. We wrześniu 2000 r. Exide połączył się ze spółką GNB Technologies i w rezultacie powstał koncern Exide Technologies. Exide posiada zakłady produkcyjne w 89 krajach i jest jednym z największych producentów akumulatorów na świecie.

Poznańska Centra

Wśród europejskich zakładów koncernu do jednych z najdynamiczniej rozwijających się należy fabryka akumulatorów w Poznaniu – na początku należąca do marki Centra. Jej korzenie sięgają Berlina, gdy w 1910 r. z inicjatywy Andrzeja Kaczmarka, berlińskiego przemysłowca, a Polaka z pochodzenia, w niemieckiej stolicy powstała niewielka fabryka baterii. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w styczniu 1919 r., Kaczmarek przeniósł swój zakład do Poznania – na początku pod szyldem Pierwszej Poznańskiej Fabryki Elementów i Bateryj, której baterie i ogniwa nosiły nazwę Ratuszowa. Za datę powstania Centry uznaje się 1 czerwca 1925 r., gdy po raz pierwszy pojawiły się wyroby sprzedawane pod tą nazwą.

Centra funkcjonowała jako rodzima i rozpoznawalna marka przez kolejne dekady, aż 1 lipca 1993 r., gdy ZZE Centra przekształcono w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa – Centra S.A. w Poznaniu. Pod koniec września następnego roku nastąpiło podpisanie umowy sprzedaży 75% jej akcji Zachodnioeuropejskiemu Zgrupowaniu Producentów Akumulatorów (CEAC) z siedzibą w Paryżu. W maju 1995 r. firmę CEAC, a tym samym Centrę, kupił amerykański koncern Exide Corporation – największy producent akumulatorów na świecie. Od tego momentu losy Exide i Centry toczą się wspólnie. Centra dzięki przejęciu uzyskała dostęp do najnowocześniejszych technologii i metod zarządzania oraz rynków zbytu. Exide zdobył kolejny ważny rynek i zyskał rozpoznawalną, uznaną markę akumulatorów.

Za co doceniany jest Exide?

Oczywiście przede wszystkim za akumulatory. W 2016 akumulator Centra Futura z nowoczesną technologią Carbon Boost został odznaczony Medalem Europejskim. W 2015 roku również doceniono produkty firmy – akumulatory z gamy AGM zostały odznaczone Medalem Europejskim, przyznawanym przez Business Center Club.

Uznaniem cieszy się także działalność eksportowa spółki, która w ramach konkursu organizowanego również przez Business Center Club, pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki, została uhonorowana tytułem Ambasador Polskiej Gospodarki w kategorii eksporter.

Ponadto Exide stawia na silne, w tym lokalne, marki – rozwija ich potencjał i umacnia na rynku. Tak stało się, gdy kupił poznańską Centrę – inwestując w nią i ugruntowując jej pozycję, za co w 2014 roku Centra uzyskała tytuł Created in Poland Superbrand 2014/2015 przyznawany najsilniejszym markom z polskim rodowodem przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia, na podstawie wyniku badania konsumenckiego. W tym samym roku poznański zakład otrzymał także Nagrodę Jakości Volvo Cars Quality Excellence Award 2014.

Ale Exide i Centra to nie tylko znane i cenione akumulatory – to także ważny i stabilny pracodawca w regionie Poznania. Dlatego w 2017 roku, w ogólnopolskim konkursie, spółka otrzymała tytuł Solidnego Pracodawcy Roku.

Dokąd trafiają poznańskie akumulatory?

W Polsce spółka dostarcza akumulatory na tak zwane pierwsze wyposażenie, takim producentom jak: FCA Poland, VW Poznań, CNH w Płocku, MAN w Niepołomicach oraz Same Deutz-Fahr koło Lublina. Za granicą akumulatory z Poznania montowane są w najnowszych modelach samochodów produkowanych w fabrykach: Jaguara i Land Rovera w Anglii i Słowacji (Nitra), TPCA w Kolinie (Czechy), VW w Bratysławie, Škody (fabryka w Mlada Boleslav i Kvasiny), Volvo Cars w Belgii i Szwecji, Audi (Ingolstad, Niemcy). Exide zaopatruje także zakłady Scanii, MAN-a i Volvo Trucks w całej Europie.

Na rynku wtórnym firma sprzedaje akumulatory pod markami Centra i Exide. Zaś najważniejszymi odbiorcami akumulatorów poznańskiego producenta są kraje Europy Zachodniej oraz kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (Ukraina, Mołdawia, Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzja i Armenia).