Wróć na górę
Ekojazda dobra dla środowiska
03
11.2016

Ekojazda dobra dla środowiska

Szacuje się, że źródłem 60% zanieczyszczeń powietrza w centrach dużych miast jest transport*. Do zmniejszenia tego problemu może przyczynić się ekojazda, przynosząca wymierne korzyści nie tylko w postaci redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale także zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy, zmniejszenia kosztów eksploatacji oraz oszczędności od 5% do nawet 25% paliwa. 

Ekojazda to przede wszystkim ekonomiczna, bezpieczna i przyjazna dla środowiska technika jazdy, pozwalająca nie tylko ograniczyć wydatki na paliwo, ale także przez spokojną i płynną jazdę zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz ograniczyć hałas i emisję szkodliwych dla środowiska gazów – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Większość Polaków, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie tempo życia jest bardzo szybkie, nie stosuje się do zasad ekojazdy, co może przyczyniać się występowania zanieczyszczeń powietrza. Tymczasem obecnie ekojazda jest wymagana i oceniana podczas egzaminu na prawo jazdy.

Jedną z najważniejszych zasad ekojazdy jest płynna jazda ze stałą prędkością, bez nagłego przyspieszania i hamowania. Aby to się udało, kierowca musi dobrze opanować umiejętność płynnej zmiany biegów i odpowiednio dostosować bieg do wskaźnika obrotów. Pamiętajmy, żeby zmienić bieg na wyższy tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Bieg powinno się redukować, kiedy obroty spadają do ok. 1000 obr./min, natomiast zmieniajmy bieg na wyższy, gdy na obrotomierzu widzimy ok. 2000 obr./min w silnikach wysokoprężnych i ok. 2500 obr./min w silnikach benzynowych – przypominają trenerzy.

Podczas jazdy zaleca się przyspieszanie poprzez wciśnięcie 3/4 pedału gazu. Dociskanie pedału gazu do końca właściwie nie daje żadnych efektów poza większym spalaniem. Ważne też, aby nie „wrzucać luzu” podczas dojeżdżania do skrzyżowania lub zatrzymywania się. Podczas zwalniania na wrzuconym biegu i z puszczonym pedałem gazu silnik – pomimo tego, że pracuje – nie spala paliwa w ogóle.

Obciążenie samochodu także powoduje wyższe spalanie, warto więc opróżnić bagażnik ze zbędnych rzeczy. Nie zapominajmy o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach, gdyż jego nieprawidłowy poziom również ma wpływ na ilość zużywanego paliwa – dodają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

* Zrównoważone miasta. Życie w zdrowej atmosferze, Raport UN Global Compact

Źródło: Renault