Wróć na górę
Dobra pogoda może osłabiać czujność kierowców
26
05.2021

Dobra pogoda może osłabiać czujność kierowców

Choć przy dobrych warunkach atmosferycznych nic nie ogranicza widoczności na drodze i zmniejsza się ryzyko poślizgu, kierowców może wówczas zgubić nadmierna pewność siebie.

Z deszczem, śniegiem czy mgłą wiąże się wiele niebezpieczeństw dla kierowców. Paradoksalnie jednak to właśnie przy dobrych warunkach atmosferycznych policja co roku odnotowuje najwięcej wypadków. Przy dobrej pogodzie kierowcy jeżdżą szybciej i mają skłonność do brawury, co często powoduje dużo poważniejsze skutki zdarzeń drogowych.

Zawsze uczulamy kierowców na to, że w trudnych warunkach atmosferycznych trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie oznacza to jednak, że przy ładnej pogodzie możemy sobie pozwolić na nieuwagę czy wyższą prędkość. Niestety, większy komfort jazdy osłabia czujność kierowców, a przecież podczas prowadzenia auta niezbędna jest maksymalna koncentracja. Trzeba też pamiętać, że przy wyższej prędkości poważniejsze są konsekwencje ewentualnego wypadku – mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Wiosna i zmiana rytmu dobowego to kolejne czynniki wpływające na nasze samopoczucie, zatem należy wziąć je pod uwagę podczas prowadzenia samochodu. Przecenianie warunków drogowych i obniżenie uwagi to nadal jedne z najczęstszych czynników pośrednich przyczyniających się do poważnych zdarzeń drogowych – dodaje.

Słoneczna aura niesie ze sobą jeszcze jedno zagrożenie – promienie słońca mogą oślepić kierowcę. Tymczasem już kilka sekund bez obserwowania drogi przed nami zwiększa ryzyko niebezpiecznych sytuacji. W 2019 r. przy oślepiającym słońcu miało miejsce 679 wypadków*. Aby uchronić się przed chwilowym oślepieniem czy zmęczeniem oczu, powinniśmy w czasie jazdy nosić okulary przeciwsłoneczne, wyposażone w filtry dobrej jakości.

* policja.pl

Źródło: Renault