Wróć na górę
Chrapiesz w nocy? Sprawdź, czy możesz prowadzić samochód!
18
05.2021

Chrapiesz w nocy? Sprawdź, czy możesz prowadzić samochód!

Z pozoru nieszkodliwe chrapanie może być objawem bezdechu sennego. Choroba prowadzi do braku koncentracji i senności, co może skutkować nawet zaśnięciem za kierownicą.

Chrapanie podczas snu może być uciążliwe dla osoby chrapiącej i jej otoczenia, ale to wcale nie największy problem związany z tą dolegliwością. Należy ona do objawów obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) – schorzenia polegającego na tym, że w czasie snu dochodzi do powtarzających się bezdechów lub spłyceń oddychania. W efekcie, w ciągu dnia, choremu towarzyszy uczucie zmęczenia, bóle głowy, drażliwość, zaburzenia koncentracji i senność. Negatywnie wpływa to na zdolność prowadzenia samochodu.

Niektóre osoby z OBS mogą w niekontrolowany sposób zasypiać w czasie dnia – nawet podczas wykonywania tak skomplikowanej czynności jak prowadzenie auta. Zmęczenie i zaśnięcie było w 2018 r. przyczyną 533 wypadków z winy kierującego. Jest to też jedna z trzech najczęstszych przyczyn wypadków na autostradach*.

Senność i obniżona koncentracja wydłużają czas reakcji kierowcy na potencjalne zagrożenie, co zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Jeszcze gorzej jest w przypadku, gdy osoba prowadząca pojazd zaśnie choćby na kilka sekund. Skutkiem może być m.in. zjechanie ze swojego pasa ruchu i zderzenie czołowe – mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W przypadku kolizji, których przyczyną było zmęczenie kierowcy, prawdopodobieństwo poważnych lub śmiertelnych obrażeń uczestników wypadków wzrasta nawet o połowę, ponieważ zwykle są to zderzenia z dużą prędkością. Kierowca, który zasnął za kierownicą, nie wciska pedału hamulca ani nie skręca, aby uniknąć niebezpieczeństwa**.

Nieleczony OBS jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu. Jeżeli u kandydata na kierowcę lub osoby, która chce przedłużyć uprawnienia, podejrzewa się umiarkowaną lub ciężką postać tego schorzenia, to jest ona kierowana na specjalistyczne badania lekarskie. W przypadku stwierdzenia OBS może prowadzić pojazd, ale pod warunkiem wdrożenia leczenia i poddawania się badaniom kontrolnym.

* policja.pl

** RoSPA

Źródło: Renault