Wróć na górę
11
02.2015

Amaksofobia – strach przed prowadzeniem samochodu

Duszności, nadmierne pocenie się, strach przed wypadkiem czy ataki lęku to niektóre z objawów amaksofobii. Paniczny strach u kierowców powodują między innymi: ciasne miejsca parkingowe, duża prędkość czy widok radiowozu. Jak sobie z tym poradzić?

Kto się boi

Specjaliści są przekonani, że fobie dotykają jedną na dziesięć osób, a jedną z najczęstszych jest lęk przed prowadzeniem samochodu*. Odczuwają go między innymi osoby, które niedawno zrobiły prawo jazdy i nowością jest dla nich jazda bez pomocy i wsparcia instruktora. Stosunkowo małe umiejętności i brak doświadczenia powodują, że dużo częściej sytuacje na drodze ich zaskakują, powodując uczucie dyskomfortu. Łatwo wówczas o zachowania pełne stresu, lęku czy nawet paniki – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. W takich przypadkach opanowanie negatywnych emocji jest z reguły kwestią czasu, zdobycia wprawy i doświadczenia. Nie musi od razu oznaczać choroby. Gorzej, jeśli amaksofobia dotyka osób z traumą spowodowaną wypadkiem czy innym trudnym doświadczeniem na drodze. Wtedy potrzeba wiele czasu, aby przezwyciężyły one swoje lęki i na nowo nauczyły się bezpiecznej jazdy.

Objawy

Osoba odczuwająca silny lęk przed prowadzeniem samochodu może mieć zarówno objawy emocjonalne, jak i fizyczne. Z jednej strony jest to stres, zdenerwowanie, strach, uczucie niepewności, z drugiej mogą pojawić się duszności, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, drgawki czy nawet omdlenia.

Nowi adepci jazdy samochodem boją się przeważnie jazdy pod górkę, natężenia ruchu i zagrożenia ze strony innych kierowców. Jest to jednak w większości przypadków niepewność przed nieznanym i wynik braku doświadczenia, co łatwo wyeliminować, szkoląc się z zakresu bezpiecznej jazdy – mówią trenerzy Szkoły Jazy Renault.

Niebezpieczniej robi się wówczas, gdy pojawiają się objawy fizyczne, bowiem wtedy kierowca ma dużo mniejszą kontrolę nad pojazdem i zagraża tym samym innym uczestnikom ruchu.

Reakcje osoby dotkniętej fobią mogą być nieprzewidywalne, dlatego pamiętajmy, aby widząc kierowcę wykonującego gwałtowne manewry, jadącego chaotycznie, zachować bezpieczną odległość i w razie potrzeby wezwać pomoc – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Jeśli ten problem dotyka nas samych, przeanalizujmy, jakiej pomocy potrzebujemy. Być może wystarczy dodatkowy kurs doszkalający, aby zyskać więcej umiejętności i pewności siebie. Jeśli odczuwamy silne dolegliwości, które utrudniają nam normalne funkcjonowanie, wybierzmy się do specjalisty (w zależności od dolegliwości, np. do psychologa, psychoterapeuty) i zapytajmy o poradę. Amaksofobię leczy się często poprzez terapię polegającą na przyzwyczajaniu osoby do poruszania się samochodem, wyzbyciu się negatywnych emocji z tym związanych i przełamywaniu swoich ograniczeń. Regularne szkolenie się z techniki jazdy i praca nad sobą sprawi, że pokonanie lęku będzie tylko kwestią czasu.

* anxietycare.org.uk

Źródło: Renault