Wróć na górę
30
08.2019

Akumulator Exide Li-Ion w zwycięskim bolidzie PolSl Racing

Bolid SW-02 „Quarado”, stworzony przez zespół PolSl Racing z Politechniki Śląskiej, zwyciężył w zawodach dla studenckich pojazdów wyścigowych Formula Student Andorra. Bolid wyposażony jest w superlekki i niezwykle wydajny akumulator Exide Li-Ion.

Bolid na medal

Studenci z PolSl Racing od ponad 5 lat zajmują się projektowaniem oraz budową pojazdów startujących w zawodach Formula Student i stanowią jedno z najaktywniejszych kół naukowych na Politechnice Śląskiej. Świadczą o tym takie triumfy, jak np. nagroda „Koło naukowe na medal” zdobyta podczas Dni Nauki i Przemysłu w 2018 r. czy też nagroda Rady Społecznej Politechniki Śląskiej w kategorii „Najlepszy student”. Zespół młodych konstruktorów uzupełnił dotychczasowe osiągnięcia o najważniejszą nagrodę, którą wywalczył tego lata w Hiszpanii podczas zawodów Formula Student Andorra. Studenci zdeklasowali swoim ostatnim bolidem SW-02 „Quarado” pozostałych zawodników, wygrywając w dwóch konkurencjach: Dynamic Event oraz Static Event, a także otrzymując wyróżnienie w dwóch kategoriach: Best Smart Solution i Body & Brakes Design, co w rezultacie przyniosło im pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Inną, równie ważną nagrodą uzyskaną w tym roku było pierwsze miejsce w konkurencji Accelaration na zawodach Formula Student Netherlands.

Studencki zespół PolSl Racing po raz pierwszy zaprezentował bolid SW-02 „Quarado” w grudniu 2018 r. Jego poprzednikiem był bolid SW-01, który startował między innymi w zawodach FS Italy, FS Czech Republic czy FS East. Natomiast najnowszy pojazd, w celu osiągnięcia jeszcze lepszych osiągów, został wyposażony w nowoczesny akumulator Exide Li-Ion, dostarczony przez producenta – firmę Exide Technologies S.A.:

Cieszy nas ten sukces i fakt, że możemy pomóc tak dobremu zespołowi, dostarczając mu nasz akumulator litowo-jonowy. Exide Li-Ion to ultralekki akumulator, o doskonałych parametrach mocy i nadzwyczajnej wydajności, dlatego stał się popularny wśród młodych konstruktorów bolidów. Jak się okazuje, jest jednym z kluczowych elementów w pojazdach tego typu – mówi Mariola Michalczyk, marketing manager z Exide Technologies S.A.

Bolid SW-02 „Quarado” – podstawowe dane techniczne:

  • moc silnika: 95 KM
  • przyspieszenie od 0 do 100 km/h: 3,5 s
  • waga: 220 kg
  • siła docisku 450 N przy 20 m/s
Źródło: Exide Technologies S.A.; PolSl Racing & eRacing