Wróć na górę
30
01.2020

5 porad dla tych, którzy wybierają się na narty samochodem

Podczas wyjazdu na zimowy urlop autem, wyzwaniem może okazać się zapakowanie do samochodu sprzętu – nart, kijków, desek snowboardowych, butów – i bezpieczny dojazd na miejsce. Oto rozwiązania pięciu największych problemów zmotoryzowanych narciarzy i snowboardzistów.

1. Jaki bagażnik zewnętrzny będzie najlepszy?

Istnieją cztery typy bagażników zewnętrznych, które można wykorzystać do przewozu nart, zależnie od potrzeb użytkownika: dachowy, do montażu na kole zapasowym, na hak oraz bagażnik magnetyczny. Ten ostatni, ze względu na łatwość montażu, będzie dogodnym rozwiązaniem dla tych, którzy na narty jeżdżą raz do roku. Trzeba jednak pamiętać, że nie zaleca się jazdy z tym typem bagażnika z prędkością przekraczającą 90 km/h, a w przypadku ewentualnego wypadku, ta opcja stwarza dodatkowe ryzyko. Wersje montowane na relingach dachowych czy zaczepie do przyczepy okażą się najbardziej praktyczne dla zapalonych narciarzy.

Jeśli zdecydujesz się na wariant dachowy, pamiętaj, że czubki nart powinny być skierowane do tyłu samochodu – przypomina kierowca wyścigowy i entuzjasta sportów zimowych, Jordi Gené.

2. Czy mogę spakować narty do samochodu?

Jak najbardziej, przyda się jednak torba narciarska. Właściciele pojazdów umożliwiających złożenie tylnych siedzeń (lub wyposażone w tunel) mogą przewozić narty lub deski w samochodzie, o ile sprzęt zostanie odpowiednio zapakowany i mocno przymocowany. Ułożenie ciężkiego bagażu luzem wiąże się z ogromnym ryzykiem dla pasażerów.
Pięciokilogramowa para nart w momencie zderzenia samochodu z prędkością 50 km/h staje się pociskiem o wadze 150 kg.

3. Jak przetransportować resztę sprzętu?

Dodatkowe elementy wyposażenia najlepiej zapakować do bagażnika, stosując się do kilku zasad. Ciężkie przedmioty, takie jak buty, powinny znajdować się na samym dole, z tyłu, aby zapobiec ich przesuwaniu. Natomiast lżejsze rzeczy, np. kijki czy kaski, należy ułożyć na samym wierzchu, jednak nigdy na tylnej półce. W przypadku nagłego hamowania lub kolizjimogłyby one zranić podróżujących. Ponadto warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe – przydadzą  się, gdy natrafimy na zaśnieżoną drogę lub na niebezpieczny odcinek ze śliskim, ubitym śniegiem.

4. Co jeśli potrzebuję więcej miejsca?

Jeżeli sprzęt i walizki nie mieszczą się w naszym samochodzie, komfort podróżowania zwiększy kufer dachowy. Ma mnóstwo zalet, przede wszystkim zwalnia miejsce w bagażniku i mieści narty, deski snowboardowe oraz resztę wyposażenia. Warto zwrócić uwagę na jego wysokość – niższe mniej wpływają na aerodynamikę samochodu, a zatem nie zwiększają znacząco zużycia paliwa.

5. Czy muszę zmienić sposób prowadzenia pojazdu?

Wszystkie dodatkowe zewnętrzne elementy mają wpływ na jazdę samochodu, dlatego kierowca musi zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie dla w pełni załadowanego auta. – Staraj się też unikać nagłego hamowania i gwałtownych ruchów kierownicy, które mogłyby skutkować przemieszczeniem się bagażu. Miej również na względzie, że ciężar znacznie wydłuża czas hamowania, dlatego zawsze zachowuj bezpieczną odległość, większą niż zazwyczaj – podpowiada zawodowy kierowca.

Źródło: SEAT