Wróć na górę
W podróż kamperem
28
08.2015

W podróż kamperem

Kończące się lato i coraz krótsze dni mogą oznaczać tylko jedno – zbliżającą się jesień. Jednak ta mieniąca się kolorami pora roku aż zaprasza, by zamiast w domu, spędzić ten czas na łonie natury. Można wybrać się w… podróż w nieznane. Kamperem lub z doczepioną przyczepą kempingową. 

Kamper czy przyczepa kempingowa?

Podstawowe pytanie – co wybrać, zależy przede wszystkim od formy wypoczynku, jaką preferujemy. Jeśli planujemy wycieczkę objazdową, lepszy może okazać się wybór samochodu kempingowego. Jazda kamperem jest przeważnie łatwiejsza i szybsza, bez problemu przenocujemy w niemal dowolnym miejscu – może to być nawet parking. Natomiast w podróż z niezmiennym miejscem noclegowym wybierzmy przyczepę kempingową. Po jej odczepieniu możemy zwiedzać okolicę samochodem osobowym, którym łatwiej wjechać, np. w uliczki starego miasta lub zaparkować.

Decydując się na zakup pojazdu, warto wziąć pod uwagę koszty. Samochód kempingowy do tanich nie należy, a koszty utrzymania wiążą się nie tylko z opłatami eksploatacyjnymi, ale i z droższym ubezpieczeniem. Znacznie mniej zapłacimy w przypadku przyczepy kempingowej. Warto zastanowić się, przez ile dni w roku wykorzystamy pojazd. Alternatywą dla zakupu może okazać się opcja wynajmu.

Poczuj się jak u siebie

W środku pojazdu może poczuć się jak w domu. W zależności od modelu pojazdu znajdziemy tam: miejsca noclegowe, aneks kuchenny, siedzenia dla pasażerów, łazienkę z toaletą, stół oraz miejsca do siedzenia, szafki, radio oraz TV, ogrzewanie, luk do przechowania bagaży.

Co zabrać w podróż? Odpowiedź „wszystko” nie będzie odpowiednia, bo każdy dodatkowy kilogram wyposażenia wpływa na osiągi pojazdu oraz zużycie paliwa. Spakujmy pościel lub śpiwór, koce, poduszki, wyposażenie kuchenne (garnki i sztućce, kubki, talerze, ścierki do naczyń). Wyposażmy się również w worki na śmieci, zapałki, latarkę, farelkę (zwłaszcza w okresie wrzesień – kwiecień), rozgałęźnik do prądu, przedłużacz oraz woltomierz z amperomierzem. Amatorzy potraw z rusztu nie powinni zapomnieć o grillu oraz krzesełkach turystycznych.

Wszystko, co przewozimy, powinno zostać odpowiednio zabezpieczone. Bagaż rozkładamy równomiernie, nie obciążając wiszących półek – korzystamy z szafek stojących na podłodze, najcięższy umieszczamy w okolicach osi przyczepy. Rzeczy w luku bagażowym pakujemy tak, aby maksymalnie do siebie przylegały oraz nie przemieszczały w trakcie jazdy. Jeżeli podróżujemy z rowerami przypinamy je do bagażnika za pomocą specjalnych uchwytów oraz pasków mocujących. W trakcie przerwy na odpoczynek poświęćmy chwilę na sprawdzenie mocowań.

Bez akumulatora nie pojedziesz

W kamperach i przyczepach kempingowych bezpieczeństwo i wygoda zależą od zasilania elektrycznego wszystkich urządzeń. Energia pochodzi z dwóch rodzajów akumulatorów: pierwsze – rozruchowe, służą do uruchomienia silnika, drugie – żelowe, pokładowe lub głębokiego rozładowania służą do zasilania wszystkich urządzeń pokładowych części mieszkalnej (np. do przechowywania jedzenia, zapewnienia dopływu wody, ogrzewania/chłodzenia pojazdu). Przy wyborze akumulatorów warto zwrócić uwagę, czy konstrukcja pojazdu pozwala na umieszczenie akumulatora w pozycji poziomej. Jeżeli nie, szukajmy akumulatorów z możliwością instalacji bocznej. Jeżeli zależy nam na redukcji całkowitego czasu doładowania akumulatora, szukajmy takiego z opcją „szybszego doładowania”, który skróci ten czas nawet o 50%. W przypadku, gdzie nie chcemy dbać o uzupełnianie elektrolitu w akumulatorze, zainteresujmy się akumulatorami bezobsługowymi. Ich zaletą jest również rzadziej występujące samoczynne rozładowanie, dzięki czemu rzadziej musimy je doładowywać.