Wróć na górę
31
08.2017

Tablice rejestracyjne – zmiany w prawie

Nowy projekt Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zakłada, że w połowie 2018 r. do użytku zostaną dopuszczone tablice rejestracyjne o nowych wymiarach. Mniejsze tablice będą pasowały do samochodów sprowadzanych, np. ze Stanów Zjednoczonych czy Azji.

Na przestrzeni lat polskie tablice rejestracyjne zmieniały się wielokrotnie. Białe z czarnymi znakami zostały wprowadzone do użytku w maju 2000 roku i zastąpiły tablice starszego typu (czarne z białymi znakami).* Obecnie możemy wyróżnić 4 wymiary obowiązujących prawnie tablic stosowanych w pojazdach:

  • tablice samochodowe  jednorzędowe – 520 × 114 mm,
  • tablice samochodowe dwurzędowe – 305 × 214 mm,
  • tablice motocyklowe – 190 × 150 mm,
  • tablice motorowerowe – 140 × 114 mm.

 

Dla właścicieli samochodów importowanych z rynku amerykańskiego i rynków azjatyckich obecne wymiary polskich tablic rejestracyjnych to spory problem: nie mieszczą się one w fabrycznie przygotowanych do tego celu miejscach (które zaprojektowane są pod mniejsze tablice o wymiarach 305 x 115 mm). Kierowcy szukając rozwiązania, często skłaniają się do wyginania polskich tablic, co nie tylko utrudnia odczytanie numerów rejestracyjnych, ale też grozi mandatem i punktami karnymi.

Chcąc wyjść naprzeciw takim działaniom, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w nowym projekcie rozporządzenia określiło wzór zmniejszonych tablic rejestracyjnych jednorzędowych dla pojazdów posiadających inne niż obowiązujące miejsce na tablicę rejestracyjną. Rozporządzenie zakłada również wprowadzenie na tablicach nowych kodów oznaczeń dla jednośladów (uwzględniających istnienie różnych pojemności silników).

Zakończyły się już konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu. Kolejnym etapem jest skierowanie go do notyfikacji Komisji Europejskiej. Planowo nowe rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych powinno wejść w życie 1 stycznia 2018 r., natomiast przepisy dotyczące zmniejszonych tablic samochodowych jednorzędowych zaczną obowiązywać 1 lipca 2018 r.

 

* Szczegółowy opis wyglądu tablic określa: Dz.U. z 2016 r. poz. 1038 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów