Wróć na górę
Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy
26
02.2021

Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy

Poruszanie się samochodem dla kierowcy zawsze oznacza niezależność. Jednak rola auta rośnie, gdy za kółko wsiada osoba niepełnosprawna, dla której samochód staje się kluczem do  osiągniecia samodzielności. Wybór i modyfikacja takiego auta to trudne zadanie. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, dostosowując pojazd do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Aby kierowca o ograniczonej zdolności poruszania mógł się cieszyć z jazdy, jego samochód musi mieć specjalne udogodnienia, które umożliwią komfortowe i bezpieczne korzystanie z niego. Wśród tych usprawnień ważne miejsce zajmują: systemy pomagające przy wsiadaniu, systemy do mocowania i przewozu wózków inwalidzkich, jak również mechanizmy sterujące pojazdem, pozwalające kierowcy – bez względu na jego uwarunkowania zdrowotne – na kontrolę nad samochodem. W standardowych autach mechanizmy sterujące są często poza zasięgiem osoby z dysfunkcjami, stąd konieczność ich zaadaptowania, czyli np. zamontowania ręcznego gazu czy hamulca, połączonych z automatyczną lub manualną skrzynią biegów.

Tańsza adaptacja

Osobie niepełnosprawnej, szczególnie z najwyższą grupą inwalidzką, na pewno wygodniej będzie się prowadziło pojazd z automatyczną skrzynią biegów. Jest łatwiejsza w użytkowaniu, gdyż eliminuje problem używania sprzęgła. Taki samochód, jak przekonują użytkownicy, jest też tańszy w adaptacji.

Elektryfikacja jest niezbędna

Ułatwieniem dla niepełnosprawnego kierowcy będzie także elektryfikacja wszelkich dostępnych w aucie funkcji, takich jak regulacja fotela, ustawienia lusterek, sterowanie szybami bezpośrednio z fotela kierowcy czy elektryczne ogrzewanie przedniej szyby. O tym, jak przydatne jest to ostatnie udogodnienie, łatwo przekonać się zimą, gdy przymrozek skutecznie oszroni szybę. Dla osoby z niepełnosprawnością ruchową usunięcie warstwy lodu może okazać się barierą nie do przejścia. Podgrzewana szyba jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Gdy osoba niepełnosprawna samodzielnie umieszcza wózek w samochodzie, istotna jest także funkcja zapamiętywania ustawień fotela. Dlaczego? Podczas załadunku sprzętu do auta, fotel kierowcy jest odsunięty do tyłu, a oparcie odchylone. Gdy czynność ta zostaje zakończona, kierujący pojazdem może jednym przyciskiem – bez skomplikowanych manewrów – ustawić swój fotel w pozycji dogodnej do jazdy.

Wózek musi się zmieścić

Osoby niepełnosprawne, wybierając samochód, powinny koniecznie zwrócić uwagę na jego pojemność. Często bowiem poruszają się przy pomocy wózków inwalidzkich, kul czy też balkoników. Te sprzęty muszą się zmieścić w samochodzie i to bez potrzeby ich składania. Zdarza się bowiem, że do auta pomaga je włożyć niepełnosprawnemu obca osoba, która nie ma doświadczenia w składaniu wózka inwalidzkiego.

Wygodne i bezpieczne siedzenia

W samochodzie użytkowanym przez kierowcę z urazem rdzenia kręgowego ważną rolę mogą odegrać także wyprofilowane oraz kubełkowe siedzenia. Zaletą tych ostatnich jest ich anatomiczny kształt. Są one zarówno węższe, jak i głębsze od tradycyjnych, dzięki czemu stabilniej utrzymują ciało kierowcy. Ponadto zwiększają jego bezpieczeństwo, gdyż są wykonane z trwalszych materiałów, a więc lepiej go chronią w przypadku ewentualnego wypadku.

Sprężyny gazowe ułatwiają życie

Wybierając auto, warto także zwrócić uwagę na sposób otwierania bagażnika i pokrywy silnika. Dobrze jest postawić na taki model, który do unoszenia klapy bagażnika wykorzystuje sprężyny gazowe. Mają one postać niewielkiej tuby z wystającym końcem, który jest wypychany lub wciągany pod wpływem sprężanego we wnętrzu gazu. Gdy kierowca zaczyna otwierać bagażnik gaz ulega rozprężeniu, dzięki czemu po chwili nie musi już przytrzymywać klapy ręką, gdyż otwiera się ona samodzielnie. Pozostaje też stabilnie w tej pozycji, aż do czasu uruchomienia opcji zamykania. To rozwiązanie jest przyjazne szczególne dla osób z niepełnosprawnością kończyn górnych, dysponujących mniejszą siłą w rękach.

Karta parkingowa

Pojazd osoby niepełnosprawnej należy także odpowiednio oznakować. Ułatwi to korzystanie z miejsc parkingowych przeznaczonych dla kierowców uprzywilejowanych. Aby móc parkować na tak zwanych kopertach, należy wyrobić sobie kartę parkingową (składając wniosek o jej wydanie w powiatowym lub miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności). Po otrzymaniu karty wystarczy ją umieścić za przednią szybą samochodu w taki sposób, aby można było ją odczytać.

To warto wiedzieć

Większość modeli samochodów można przystosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej, ale nie wszystkie nadają się do tego w równym stopniu. Gdyż czasami użyte w oryginale rozwiązania konstrukcyjne uniemożliwiają dostosowanie samochodu dla osób niepełnosprawnych. Należy o tym pamiętać, planując zakup auta, a najlepiej wcześniej przedyskutować swój wybór z firmą, której powierzy się potem jego adaptację. W ten sposób uniknie się rozczarowań. Inną opcją jest wybór auta przeznaczonego specjalnie dla niepełnosprawnego kierowcy, które oferuje kilku producentów np. Fiat czy Opel.