Wróć na górę
Podróżowanie wymyślone na nowo, czyli ekomobilność
25
06.2020

Podróżowanie wymyślone na nowo, czyli ekomobilność

Pojęcie ekomobilności obejmuje nie tylko niskoemisyjne pojazdy, lecz także wszystko, co ułatwia korzystanie z nich, np. zróżnicowanie środków transportu i dostosowanie ich do potrzeb użytkowników, nowe technologie, dostępność punktów szybkiego ładowania.

Na ekomobilność składają się inicjatywy oraz infrastruktura, które umożliwiają wprowadzanie w życie idei mobilności zrównoważonej, czyli przyjaznej dla środowiska oraz uwzględniającej potrzeby różnych grup użytkowników.

Eko- i elektromobilność – czym to się różni?

W ramach ekomobilności mieszczą się rozwiązania z dziedziny elektromobilności, takie jak carsharing, rowery, urządzenia transportu osobistego i inne zrównoważone środki transportu, ale także infrastruktura ułatwiająca przemieszczanie się. Tym samym ekomobilność to z jednej strony niskoemisyjne środki transportu, a z drugiej – wszystko, co umożliwia korzystanie z nich: punkty szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, odnawialne źródła energii, odpowiednia infrastruktura drogowa.

Aby można było mówić o ekomobilności, potrzebne jest wprowadzenie w życie jej trzech filarów.

1. Multimodalność i intermodalność

Multimodalność to szeroki wybór dostępnych środków transportu. Zarówno w dużym mieście, jak i mniejszej miejscowości każdy, niezależnie od pory dnia, powinien mieć dostęp do środków transportu odpowiadających na potrzeby danej osoby. Z kolei intermodalność oznacza możliwość korzystania z różnych sposobów przemieszczania się w obrębie jednego obszaru lub podczas jednej podróży. Są to więc dwie uzupełniające się koncepcje. Wprowadzenie ich w życie oznacza większą dostępność zrównoważonych środków transportu oraz przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu.

2. Współdzielone, ekologiczne pojazdy

Dla multi- i intermodalności duże znaczenie ma transport współdzielony, wykorzystujący niskoemisyjne pojazdy. Przykładowo elektryczny carsharing stanowi bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla podróżowania własnym samochodem. Sprzyja ograniczeniu liczby samochodów w miastach, a także zmniejszeniu poziomu zanieczyszczenia powietrza i hałasu.

3. Nowe technologie

Ekomobilność może stać się rzeczywistością także dzięki aplikacjom mobilnym, które łączą podróżujące osoby ze współdzielonym pojazdem. W nieodległej przyszłości mogą to być pojazdy bez kierowcy, takie jak koncepcyjne i autonomiczne Renault EZ-GO. Ten pojazd-robot może przewieźć sześcioosobową grupę w obrębie określonej strefy dzięki wykorzystaniu aplikacji na telefon i systemu GPS. Łączy w sobie elastyczność i komfort transportu indywidualnego oraz skuteczność i bezpieczeństwo transportu publicznego.

Źródło: Renault