Wróć na górę
10
05.2019

Jak być bezpiecznym i odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu nie tylko na czterech kółkach

Liczba fanów jednośladów wzrasta z roku na rok. Pora wiosenna pora to wzmożona liczba rowerzystów i motocyklistów na drogach, a co za tym idzie większa potrzeba zachowania dodatkowej ostrożności. Jak być bezpiecznym w trakcie wykonywania najbardziej newralgicznych manewrów na drodze?

Badania przeprowadzone przez zespół ekspertów z działu bezpieczeństwa ruchu drogowego ŠKODA wraz z partnerami, pozwoliło zidentyfikować najbardziej ryzykowne sytuacje drogowe przy udziale rowerzystów i kierowców.

1. Poruszanie się rowerem wzdłuż pasa zaparkowanych samochodów

Jazda rowerem wzdłuż linii samochodów zaparkowanych równolegle wymaga zachowania ostrożności ze strony podróżnych wysiadających z pojazdu od strony kierowcy. Przed otwarciem drzwi należy zwrócić uwagę czy nie nadjeżdża żaden pojazd, także rower, który może być mniej widoczny. Rowerzysta także powinien zachować bezpieczny dystans od zaparkowanych samochodów, aby uniknąć gwałtownego hamowania czy zderzenia.

2. Wyprzedzanie

Kierowcy zobowiązani są zachować bezpieczny odstęp podczas wyprzedzania. W przypadku mijania rowerzystów lub innych użytkowników jednośladów odstęp powinien wynosić minimum 1 metr. Należy zasygnalizować manewr kierunkowskazem, tak by ostrzec innych kierowców o wyprzedzanych pojazdach.

Rowerzyści mogą wyprzedzać pojazdy zarówno z lewej, jak i prawej strony. Wyprzedzanie z prawej dotyczy jednak tylko wolno jadących samochodów stojących w korku czy zbliżających się do świateł.

3. Skręcanie

Jednym z bardziej newralgicznych manewrów na drodze z udziałem kierowców i rowerzystów jest skręcanie. Kierowcy skręcający w prawo, powinni upewnić się, że z tyłu nie zbliża się żaden rowerzysta, któremu mogliby zajechać drogę. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy wzdłuż ulicy biegnie ścieżka rowerowa czy nie, kierujący rowerem ma pierwszeństwo. Ta sama zasady tyczy się sytuacji, kiedy kierowca sygnalizuje skręt w lewo na jednokierunkowej ulicy, na której wydzielony jest kontrapas.

4. Bądź widoczny i bezpieczny

Rowerzyści powinni być dobrze widoczni na drodze, dlatego powinni zadbać nie tylko o sprawne światła rowerowe, ale także odblaski na odzieży. Dodatkowo warto pamiętać o kasku, który w razie wypadku ochroni głowę przed stłuczeniem.

Źródło: ŠKODA