Wróć na górę
Gdy kierowca ma przekichane
13
05.2016

Gdy kierowca ma przekichane

Prowadzenie auta w okresie wiosennym jest dla alergików szczególnie uciążliwe. Łzawienie oczu, silny katar, obniżona koncentracja kierowcy to tylko niektóre z objawów towarzyszących alergii, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. 

Zastanów się, czy prowadzić

Nikt, kto czuje się osłabiony z powodu choroby, alergii, niewyspania czy po spożyciu alkoholu, nie powinien prowadzić auta. Jazda wymaga od kierowcy podejmowania szybkich decyzji i niejednokrotnie refleksu. Osoby cierpiące na poważne alergie, jeśli nie czują się dobrze i nie mogłyby w pełni skupić się na drodze, powinny rozważyć jazdę środkami transportu miejskiego – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Na decyzję o prowadzeniu auta powinny mieć także wpływ przyjmowane leki. Niektóre z nich mogą powodować senność, osłabienie oraz obniżoną koncentrację. Warto zapoznać się z treścią ulotki i sprawdzić czy przyjmowane leki nie spowodują osłabienia zdolności psychomotorycznych.

Ryzykowne kichanie

Nawet zwykłe kichnięcia potrafią być niebezpieczne – kierowca traci z oczu drogę na około 3 sekundy. Pamiętajmy, że nawet ułamki sekund mogą decydować o tym, czy dojdzie do stłuczki  – przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Spóźnione hamowanie, niezwrócenie uwagi na rowerzystę czy pieszego, niedostrzeżenie w porę przeszkody na drodze to bardzo ryzykowne zachowania, na które kierowca nie może sobie pozwolić.

Kierowca borykający się z alergią ma problemy ze skupieniem, a jego umiejętność oceny sytuacji jest dużo gorsza, podobnie jak u kierowcy, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu – mówi Zbigniew Weseli.

Utrzymuj czystość

W samochodzie zbiera się kurz, pył, a pod wpływem wilgoci powstają pleśnie i grzyby, które mogą powodować silne reakcje alergiczne. Dodatkowo na wiosnę, kiedy pylenie roślin jest bardzo intensywne, konieczne jest regularne czyszczenie samochodu nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. W szczególności ważne są regularne przeglądy klimatyzacji i wymiana filtra kabiny. Jeśli zaniedbamy wymianę filtra, pogorszymy cyrkulację powietrza w kabinie i pozwolimy drobnoustrojom na rozprzestrzenianie się – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Źródło: Renault