Wróć na górę
Czas na porządki w samochodzie. Jak przygotować go do wiosny?
18
03.2021

Czas na porządki w samochodzie. Jak przygotować go do wiosny?

Zima to niezbyt łaskawy czas dla czterech kółek. Gdy więc na dworze zaczyna się robić cieplej, warto zatroszczyć się o stan swojego pojazdu, by wiosną móc bez problemu z niego korzystać. Sama wymiana opon czy odkurzenie w aucie to jednak za mało. Samochód trzeba gruntownie przygotować do nowego sezonu.

Szykowanie auta do wiosny można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich obejmuje prace odświeżające, dotyczące nadwozia oraz podwozia, drugi to czynności porządkowe we wnętrzu auta, ostatni zaś wymaga sprawdzenia stanu technicznego samochodu. Część z tych zadań można wykonać samodzielnie, niektóre lepiej powierzyć profesjonalistom.

Odsalanie podwozia – punkt obowiązkowy

Od czego najlepiej zacząć? Od tego, co może stanowić dla auta spore zagrożenie, a więc od usunięcia soli drogowej, której gromadzenie się na podwoziu czy karoserii przyspiesza ich korozję. Aby tego uniknąć, trzeba dokładnie usunąć sól, piach oraz inne zanieczyszczenia ze wszystkich miejsc, w których mogłyby poczynić szkody. Baczną uwagę warto zwrócić na nadkola, gdzie najczęściej gromadzi się sól, oraz na felgi i opony. Systematyczne mycie, a tym samym odsalanie podwozia po zimie, przedłuża bowiem znacznie żywotność każdego pojazdu. Warto więc wybrać się z nim do myjni.

Tak przygotowane auto jest po wyschnięciu gotowe do nałożenia preparatu do konserwacji podwozi, czyli tzw. baranka, który zabezpieczy je przed rdzą. Jest to istotne nie tylko z uwagi na wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Rdza jest zdradliwa – może nawet doprowadzić do awarii układu hamulcowego.

Sprzątanie wewnątrz auta

Czyszczenia wymaga także wnętrze pojazdu. Jeśli w czasie zimy nie było sprzątane ani razu, nagromadziło się w nim sporo brudu, chociażby naniesionego na butach. Chodniczki wystarczy po prostu porządnie odkurzyć. Jednak samo czyszczenie dywaników to po zimie zbyt mało, by uznać, że wnętrze auta zostało dobrze przygotowane do wiosny. Należy też dokładnie odświeżyć tapicerkę.

Do tego celu można użyć np. odkurzacza parowego do tapicerki, który – bez środków czyszczących, za pomocą pary – usuwa wszelkie zanieczyszczenia i nie pozostawia nieestetycznych smug. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które chcą mieć czystą tapicerkę bez korzystania ze środków chemicznych. Można też ją odświeżyć odkurzaczem piorącym do tapicerki, a nawet zwykłym odkurzaczem piorącym, którego używa się w domu. Gdy nie ma się pod ręką takich urządzeń, należy skorzystać z płynów i pianek do czyszczenia tapicerki. Nie zawsze jednak plamy, które się na niej znajdują, udaje się wywabić w ten sposób. Czasami trzeba sięgnąć po środki specjalne, takie jak benzyna ekstrakcyjna, doskonała do usuwania tłustych plam lub zmywacz lakierniczy – ekspert od odplamiania. Jeśli i te zabiegi nie przyniosą pożądanego rezultatu, pozostaje zlecić czyszczenie tapicerki firmie specjalizującej się w jej praniu.

Przygotowując auto do wiosny, należy także koniecznie wyczyścić plastiki w kokpicie. To na nich z czasem gromadzą się bakterie, grzyby czy roztocza, mogące powodować infekcje i alergie. To dlatego utrzymanie w czystości deski rozdzielczej, kierownicy, bocznych kieszeni wewnętrznych i innych plastikowych elementów jest tak ważne – chroni przed szkodliwym wpływem tych drobnoustrojów. Elementy te można oczyścić przy pomocy specjalistycznych mleczek do desek rozdzielczych, sprejów czyszczących czy zwykłych ściereczek nawilżających.

O szyby i lustra też trzeba zadbać

Ostatnim etapem sprzątania samochodu będzie wypolerowanie lusterek oraz szyb, co jest istotne przede wszystkim dla bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Zabrudzone szyby i lusterka znacznie bowiem ograniczają widoczność. Prace te nie są skomplikowane, ale warto przed ich rozpoczęciem wiedzieć, że szyby należy myć zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Do mycia szyb w samochodzie nie zaleca się stosować preparatów używanych do szyb okiennych, bo zostawiają one trudne do usunięcia smugi. Poza tym płyny stosowane do okien produkuje się z reguły na bazie amoniaku, który może zaplamić skórzaną tapicerkę, ma też trudny do zniesienia, gryzący zapach. Lepiej więc, postawić na profesjonalny płyn do mycia szyb samochodowych, ułatwiający usuwanie wszelkiego typu zanieczyszczeń i niepozostawiający smug. Wczesną wiosną warto również zainwestować w płyn antyroszeniowy, zapobiegający parowaniu szyb.

Wymiana opon – kiedy najlepiej to zrobić?

Wraz z nadejściem cieplejszej pory roku, gdy średnia temperatura wynosi około 10°C, trzeba już pomyśleć o wymianie opon na letnie. Nie należy jednak tego robić zbyt pochopnie, gdy nocą i nad ranem zdarzają się jeszcze przymrozki, a w ciągu dnia niestabilna pogoda potrafi jeszcze zaskoczyć opadami śniegu czy marznącego deszczu. W takich zmieniających się warunkach pogodowych jazda na letnich oponach, założonych zbyt wcześnie, może okazać się niebezpieczna, ponieważ nie są one przystosowane do takiej aury. Moment wymiany opon trzeba więc wybrać rozsądnie, najlepiej wówczas, gdy wiosenna pogoda utrzymuje się od kilku dni, a temperatura osiągnie stabilną wartość około 7–10°C.

Przygotowanie akumulatora na wiosnę

Bez sprawnego akumulatora żaden samochód, nawet najlepiej posprzątany i zabezpieczony przed korozją, nie ruszy z miejsca. Trzeba więc o niego zadbać zawczasu. W wyniku użytkowania na obudowie akumulatora czy między biegunami pojawia się brud i kurz. Zaniedbywane zbyt długo klemy z czasem śniedzieją, a to skutkuje ograniczeniami w przepływie prądu. Brudny akumulator może nawet ulec samorozładowaniu. Aby temu zapobiec, wystarczy czysta ściereczka i specjalna szczoteczka do klem, która poradzi sobie przy okazji także z wyczyszczeniem zacisków. Trzeba też sprawdzić woltomierzem poziom naładowania akumulatora, albo skorzystać z usług mechanika w warsztacie samochodowym, który przy pomocy nowoczesnego testera Exide EBT965P sprawdzi stan akumulatora – zdolność rozruchową urządzenia, ale też dostępność pozostałej energii. Napięcie dobrze naładowanego akumulatora mieści się w zakresie 12,4 V do 12,8 V. Gdy spada poniżej tej wartości, należy go doładować, np. przy pomocy inteligentnego prostownika nowej generacji Exide 12/7 lub 12/5,5.

Wymiana płynów i kontrola oświetlenia

Szykując auto na wiosenne wojaże, należy skontrolować także poziom płynów eksploatacyjnych. Zasada jest taka, że płyn hamulcowy powinno się obowiązkowo wymieniać co dwa lata, a płyn w układzie chłodzenia co trzy lata. Ale uwaga! Istotna jest też odpowiednia jakość płynu, a nie tylko jego poziom. Płyn hamulcowy ma skłonność do wchłaniania wilgoci, co jest niebezpieczne dla użytkownika auta, gdyż może ono stracić zdolność hamowania. Przy okazji wizyty w warsztacie warto więc skontrolować jakość płynu hamulcowego oraz właściwości płynu chłodniczego, do oceny tego ostatniego korzystając z testera, czyli refraktometru.

Jednocześnie można też u mechanika sprawdzić stan oświetlenia zewnętrznego auta po zimie. Pojawiająca się w kloszach lamp wilgoć, w połączeniu z solą drogową, może bowiem powodować rdzewienie styków, a w konsekwencji awarie oświetlenia.

Warto sprawdzić klimatyzację

Zwieńczeniem porządkowania auta przed wiosną będzie zadbanie o klimatyzację, o czym kierowcy często zapominają, nie zdając sobie sprawy, że takie zaniedbania mogą mieć dla nich konsekwencje zdrowotne. W parowniku i filtrze kabinowym – elementach układu klimatyzacyjnego, które nie są systematycznie czyszczone, mogą pojawić się pleśnie, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, nieprzyjazne szczególnie dla alergików. Warto więc zatroszczyć się o klimatyzację. Jej regularna dezynfekcja i wymiana filtra kabinowego wyjdzie użytkownikom na zdrowie.

Tak perfekcyjnie przygotowane auto będzie nie tylko cieszyć oczy właściciela, ale także bezpiecznie mu służyć podczas wiosennych przejażdżek, np. na łono natury.