Wróć na górę
Bezpieczna jazda w nocy
18
11.2014

Bezpieczna jazda w nocy

Ograniczona widoczność drogi, przeszkód oraz innych uczestników ruchu drogowego sprawia, że jazda w nocy poza obszarem zabudowanym jest bardziej niebezpieczna i trudniejsza niż za dnia. W takich warunkach widoczność zależy głównie od sprawnego oświetlenia zewnętrznego pojazdu, czystości przedniej szyby i reflektorów.

Kierowca nie może wyjeżdżać na ulicę autem, które ma niesprawne oświetlenie zewnętrzne, bez względu na porę dnia czy nocy – przypomina Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Zabrudzone reflektory i szyby mogą w nocy radykalnie ograniczyć widoczność. W czasie długiej nocnej podróży warto umyć reflektory, tylne światła i szyby.

Aby określić po zmroku ewentualną obecność przeszkód na drodze, kierowcy mogą wykorzystywać światła innych pojazdów. Jeśli ktoś jedzie kilkaset metrów przed nami, jego tylne światła pozycyjne
i błyskające od czasu do czasu światła stopu mogą nas informować o przeszkodach na drodze. Jeśli światła lub poświata auta nadjeżdżającego z naprzeciwka nagle znikają, oznacza to, że najprawdopodobniej znalazł się on za pagórkiem. Nie wolno wtedy rozpoczynać wyprzedzania, gdyż za chwilę pojazd ten pojawi się przed nami
 – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Pamiętajmy, że ocena odległości i prędkości w nocy na podstawie świateł jest bardzo utrudniona. Ewentualne błędy w ocenie mogą wynikać z nietypowego ich usytuowania, np.: wąsko ustawione reflektory przeciwmgielne stwarzają złudzenie, iż samochód znajduje się dalej niż w rzeczywistości.

Zagrożenie stanowią również inni uczestnicy ruchu drogowego – piesi bądź rowerzyści. Ze względów bezpieczeństwa piesi nie powinni poruszać się nocą poboczem, a jeżeli jest taka konieczność, powinni posiadać elementy odblaskowe i najlepiej ubranie w jasnych, odbijających światło kolorach – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Źródło: Renault