Wróć na górę
11
07.2013

11 niezbędnych rzeczy podczas wakacyjnej podróży

Rozpoczęły się ostatnie przygotowania do letnich podróży, wkrótce setki tysięcy turystów wyruszą w trasy po całej Polsce i Europie. Zdarza się, że wyjeżdżając w pośpiechu z domu zapomnimy o rzeczach, które uprzyjemnią jazdę, uczynią ją mniej stresującą i bezpieczniejszą. Dlatego Goodyear przygotował listę jedenastu przedmiotów, które warto mieć pod ręką, by podnieść komfort letniego podróżowania.

 1. Okulary przeciwsłoneczne. Dobre okulary są niezbędne nie tylko dla komfortu jazdy, ale mogą mieć również znaczenie dla bezpieczeństwa, jeśli wybieramy się do słonecznych krajów. Dlatego warto mieć je zawsze w zasięgu ręki, by nie szukać ich już podczas jazdy.
 2. Muzyka. W czasie tegorocznego sezonu wielu Europejczyków przekroczy co najmniej jedną lub dwie granice. To oznacza, że dla większości podróżujących znalezienie dobrej stacji radiowej, z przewagą odpowiedniej do jazdy muzyki nad audycjami mówionymi, może stać się sporym problemem. Dlatego, aby uniknąć nudy, spakujmy swoje ulubione płyty CD.
 3. Napoje. W samochodzie, szczególnie tym klimatyzowanym, powietrze szybko staje się bardzo suche i męczące, dlatego woda lub napój pomoże poprawić koncentrację. Jeśli zaopatrzymy się w napoje jeszcze przed wyjazdem, w trakcie podróży unikniemy niepotrzebnych wydatków.
 4. Portfel z gotówką i kartami. Warto mieć go zawsze w zasięgu ręki. W ten sposób zapobiegniemy niepotrzebnemu stresowi i zmartwieniom, a w razie potrzeby wygodnie i szybko zapłacimy, na przykład za przejazd autostradą.
 5. Nawigacja GPS i/lub mapa. Nawigację najlepiej zainstalować przed wyjazdem – w ten sposób nie będzie potrzeby szukania jej wśród bagażu, kiedy okaże się potrzebna. Oprócz nawigacji można także zaopatrzyć się w dokładną mapę drogową. W tym wypadku trasę należy opracować jeszcze w domu.
 6. Apteczka. Powinien być w nią zaopatrzony każdy samochód. Przed podróżą należy upewnić się, gdzie się znajduje, czy jest kompletna, a także, czy wchodzące w jej skład środki medyczne nie przekroczyły terminu ważności, aby w razie potrzeby móc zareagować odpowiednio szybko.
 7. Kamizelka odblaskowa. Wymagana w większości europejskich krajów. Należy ją obowiązkowo założyć w przypadku awarii. Upewnijmy się, że znajduje się pod ręką, a nie jest schowana pod stertą toreb.
 8. Aparat fotograficzny. To bardzo częsta sytuacja: spostrzegamy coś wartego sfotografowania, lecz okazuje się że aparat jest gdzieś schowany.
 9. Zapasowe kluczyki. Kierowca powinien mieć je zawsze w kieszeni! Pozostawienie kluczyków w samoryglującym się samochodzie wbrew pozorom nie zdarza się wcale rzadko.
 10. Torba na śmieci. To jedna z najczęściej pomijanych rzeczy, które przydają się w długiej podróży.
 11. Woltomierz. Przyda się do kontrolowania stanu naładowania akumulatora, który latem jest szczególnie narażony na rozładowanie.
Źródło: Goodyear