Wróć na górę
Na czym polega diagnostyka akumulatorów?
#6
porada

Na czym polega diagnostyka akumulatorów?

Jednym z najprostszych sposobów oceny kondycji akumulatora jest sprawdzanie napięcia na „zimnym” akumulatorze (przy pomocy woltomierza lub nowoczesnego prostownika z funkcją ładowania konserwacyjnego) – naładowany i stabilny akumulator ma napięcie w zakresie 12,4 V do 12,8 V. Dzięki stałej kontroli możemy odpowiednio wcześnie wykryć zbliżające się rozładowanie i w porę doładować akumulator. Napięcie akumulatora możemy kontrolować samodzielnie, natomiast u elektromechanika wykonamy inne badanie – pomiar natężenia postojowego (energii pobieranej przez zamknięty i wyłączony samochód).

Oprócz tego możemy poprosić mechanika także o fachową diagnostykę akumulatora, która odbywa się przy użyciu specjalistycznego testera elektronicznego (przy okazji zbadamy także alternator i rozrusznik) – bez konieczności wymontowywania akumulatora z pojazdu. W przypadku, gdy akumulator nie znajduje się w aucie, najbardziej wiarygodnym badaniem akumulatora będzie test obciążenia przy pomocy specjalistycznej opornicy (testujemy akumulatory w pełni naładowane!) – dzięki niemu możemy dowiedzieć się, czy w akumulatorze występuje zwarcie, przerwa obwodu, czy też jest wyeksploatowany i należy wymienić go na nowy, gdyż kolejne ładowania nie będą efektywne.

Pamiętaj, że…

Niektórzy producenci akumulatorów w sezonie jesienno-zimowym oferują kierowcom specjalne akcje diagnostyczne, np. Exide organizuje cykliczną akcję Centra Mocy, dzięki której możesz bezpłatnie sprawdzić stan akumulatora.