Dołącz do nas

Dylematy użytkowników Jaki akumulator wybrać?

19-10-2012

Jaki akumulator wybrać?

Czym się kierować przy wyborze akumulatora?

Pomimo dużej oferty wybór właściwego produktu nie jest łatwy. Przed wizytą w sklepie lub jej trakcie sprawdźmy, jaki akumulator powinien być stosowany w naszym aucie.

W pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jaka jest zalecana pojemność (w amperogodzinach – Ah) oraz prąd rozruchowy (A). Proszę zwracać uwagę na normy - 300 A wg SAE, czy wg normy DIN (normy używane przed laty, które można spotkać na akumulatorach będących pierwszym wyposażeniem pojazdu), to nie to samo, co 300 A wg normy EN (aktualnie stosowanej przez producentów akumulatorów)!

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, jak w naszym pojeździe są rozmieszczone punkty mocowania klem  - po której stronie znajdują się plus i minus. W gorszej sytuacji są właściciele aut, w których zastosowano rzadko spotykane rozwiązanie montażu klem, akumulatora, a nawet jego kształtu. Dodatkowo w nowoczesnych samochodach jest coraz więcej prądożernych odbiorników, które ujemnie wpływają na kondycję akumulatora - czasami  okaże się, że zakup właściwego produktu będzie możliwy tylko w Autoryzowanym Serwisie Obsługi lub u specjalisty.

Kupując nowy akumulator, poza wyborem tego o właściwych parametrach, warto zwrócić uwagę na to, jak długo był przechowywany w sklepie. Przed zakupem koniecznie sprawdzić trzeba napięcie (powinno być powyżej 12,5 V).

Najpewniejszym sposobem kupna akumulatora jest wizyta w sklepie z akumulatorami, gdzie przed montażem sprawdzona zostanie instalacja elektryczna samochodu. Zapłacimy więcej, ale bateria posłuży dłużej.

Na szczęście nowoczesne media przychodzą z pomocą także w zakresie doboru akumulatora. Polecam wyszukiwarki i aplikacje dostępne w naszym serwisie. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju wyszukiwarki stanowią zbiór zastosowań akumulatorów rekomendowanych, stworzonych na bazie parametrów akumulatorów montowanych jako tzw. pierwsze wyposażenie, mające jednak tylko charakter poglądowy. Nie stanowią one wzoru przy dokonywanym wyborze akumulatora, który to powinien być w pełni świadomą decyzją klienta opartą przede wszystkim na rozwiązaniach zastosowanych w danym modelu samochodu.Komentarze