Dołącz do nas

Dylematy użytkowników Jak długo może wytrzymać akumulator?

22-10-2012

Jak długo może wytrzymać akumulator?

Mam Fiata 126p. z marca 1991 od nowości. Pierwszy akumulator (Centry) wytrzymał do stycznia 2001 – czyli 10 lat. I tak od stycznia 2001 do chwili obecnej używam drugiego akumulator (także Centry). Samochód stoi na polu i w zimie żadnych problemów. Wiem, że jest do długi okres, ale… jak długo może wytrzymać akumulator?

Rozruchowe akumulatory kwasowo-ołowiowe osiągają praktyczną żywotność na poziomie 3-4 lat, co stanowi zaledwie 60-70% żywotności deklarowanej przez producenta. Wynika to przede wszystkim z niezapewnienia akumulatorom właściwych warunków pracy. Przez właściwe warunki pracy rozumiemy zarówno sprawność elementów instalacji elektrycznej samochodu, jak i szeroko pojętą eksploatację akumulatora i samego pojazdu. Mimo wszystko procesy starzenia się akumulatorów są nieuniknione, zachodzą w sposób naturalny i właśnie z nich wynika deklarowana przez producenta żywotność. Dopiero niewłaściwa eksploatacja, skutkuje obniżeniem sprawności, a w konsekwencji skróceniem żywotności akumulatora.

Kondycję akumulatora można porównać do zdrowia człowieka - nie tylko dlatego, że w akumulatorze oraz w organizmie ludzkim zachodzą procesy elektrochemiczne. Przy tym porównaniu chodzi przede wszystkim o podejście mentalne. Jeżeli człowiek nie odczuwa poważnych, negatywnych sygnałów o zdrowiu, zwykle się nim nie interesuje i nie stosuje profilaktyki. Podobnie jest z akumulatorem. Jeśli przechodzi on testy rozruchu zimnego silnika z odpowiednim rezultatem (samochód odpala), to nie przychodzi nam do głowy, by zastosować pożądaną profilaktykę. Najczęściej dopiero wtedy, gdy nasz akumulator utraci swoją sprawność w takim stopniu, że nie nadaje się do eksploatacji, zostaje podjęta decyzja o wizycie w warsztacie.

W przypadku opisanym przez Pana mamy do czynienia najwyraźniej z szeroko rozumianą profilaktyką, co jest przede wszystkim godne naśladowania, oraz jest dowodem na to, że akumulatory CENTRA/EXIDE TECHNOLIGIES są produktami najwyższej jakości, której możemy Sobie wspólnie pogratulować!Komentarze