Dołącz do nas

Dylematy użytkowników Co sprawdzić w samochodzie po zimie?

20-01-2018

Co sprawdzić w samochodzie po zimie?

Choć wiosna zadomowiła się u nas już na dobre, to na samochody nadal mogą oddziaływać negatywne efekty zimy. Jak je wychwycić? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Warto zacząć od tego, co widać na pierwszy rzut oka, czyli od kondycji lakieru. Sprawdzić ją można poprzez dokładne oczyszczenie pojazdu. Na czystym aucie bez problemu dostrzeżemy wszystkie zadrapania. Należy je zabezpieczyć, gdyż zlekceważone mogą doprowadzić do korozji.

Następnie należy przyjrzeć się istotnym systemom auta, jak układ kierowniczy, zawieszenie czy przewody hamulcowe. Ich gumowe elementy mogły ulec uszkodzeniu w starciu z lodem. Narażony jest również układ wydechowy – warto rzucić okiem na tłumiki, gdyż wysoka temperatura wewnątrz i skraplająca się para wodna w powiązaniu z niską temperaturą na zewnątrz mogą łatwo doprowadzić do korozji.

Podczas wiosennego przeglądu samochodu należy zmienić opony na letnie. Nie zachęcam użytkowania opon wielosezonowych, gdyż mają tendencję do szybszego zużywania się i tracenia swoich właściwości podczas użytkowania w dodatnich temperaturach. – mówi Marek Godzieszka, Dyrektor ds. Technicznych firmy Auto-Boss.

Zanim jednak opony letnie zostaną założone, należy sprawdzić ich stan. Z kolei opony zimowe należy umyć, wysuszyć i zabezpieczyć specjalnym środkiem do pielęgnacji opon, a następnie schować w suchym i zacienionym miejscu do kolejnego sezonu.

Także układ hamulcowy ciężko znosi zimę. Wysokie różnice temperatur powodują, że klocki i tarcze hamulcowe gwałtownie ochładzają się po zdjęciu nogi z pedału hamulca, co sprzyja szybszemu ich zużyciu. Woda wchodząc w ruchome elementy zacisków, powoduje korozję, czego oznaką może być pisk lub skrzypienie podczas hamowania, a także wyczuwalne pulsowanie przy naciśnięciu pedału.

Wiosenny przegląd kończy się kontrolą i uzupełnieniem płynów eksploatacyjnych, takich jak olej silnikowy, płyn wspomagania układu kierowniczego, płyn chłodniczy, hamulcowy oraz sprawdzeniem systemu spryskiwaczy. Pamiętajmy, aby zastąpić płyn zimowy płynem letnim.

Nasze  auta wymagają szczególnej uwagi cały rok. I choć po zimie wiele czynności w samochodzie możemy zrobić „na własną rękę”, do poważniejszych zabiegów oddajmy auto specjaliście. Starajmy się robić przeglądy regularnie, zabezpieczy nas to przed poważniejszymi usterkami, a tym samym i wydatkami.

źródło: Auto-BossKomentarze