Wróć na górę
Wszystko co powinieneś wiedzieć o programie „Mój elektryk”,  czyli jak uzyskać dofinansowanie na zakup pojazdu elektrycznego
12
01.2022

Wszystko co powinieneś wiedzieć o programie „Mój elektryk”, czyli jak uzyskać dofinansowanie na zakup pojazdu elektrycznego

Aż 61 procent Polaków deklaruje chęć posiadania samochodu elektrycznego – wynika z badań, przeprowadzonych przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH i SYNO Poland1. Pomocny w zakupie ekologicznych pojazdów, przyjaznych dla środowiska, może być rządowy program „Mój elektryk”, dzięki któremu zainteresowani mogą skorzystać z dofinansowania na zakup samochodu elektrycznego. Podpowiadamy, jak je uzyskać.

 

Mój „elektryk” za gotówkę lub na kredyt

Pogram „Mój elektryk” przewiduje wsparcie zakupu albo leasingu pojazdów zeroemisyjnych, wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną, z takich kategorii, jak: M1 (pojazdy osobowe, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy), M2 (pojazdy o masie maksymalnej nieprzekraczającej 5 ton, mające więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy.), M3 (pojazdy o masie maksymalnej przekraczającej 5 ton, mające więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy), N1 (pojazdy do przewozu ładunków o masie maksymalnej nieprzekraczającej 3,5 tony), L1e do L7e (pojazdy dwukołowe lub trójkołowe, a także niektóre pojazdy czterokołowe).

Dofinansowanie udzielane będzie na zakup albo leasing fabrycznie nowego pojazdu, który nie był przedtem zarejestrowany lub pojazd zakupiony i zarejestrowany przez dealera samochodowego, importera lub firmę leasingową, z przebiegiem kilometrowym nie wyższym niż 50 km. Osoby zainteresowane skorzystaniem z dopłat mogą zakupić pojazd za gotówkę lub wziąć kredyt bankowy na jego zakup.

Program „Mój elektryk” w liczbach

Program „Mój elektryk” jest przeznaczony zarówno dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i dla przedsiębiorców. Osoba fizyczna może otrzymać do 18 750 złotych dofinansowania na pojazdy zeroemisyjne kategorii M1, a w przypadku rodzin wielodzietnych, legitymujących się Kartą Dużej Rodziny – 27 000 złotych. Osoby fizyczne mogą się starać o dofinasowanie pojazdu kategorii M1, którego koszt nie przekracza 225 tysięcy złotych brutto. Ten limit cenowy nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Przedsiębiorcy mogą wnioskować o dofinansowanie na pojazdy kategorii M1 w takiej samej wysokości, czyli 18 750 złotych. Aby uzyskać większe dofinansowanie, właściciele firm muszą złożyć deklarację o rocznym przebiegu wyższym niż 15 tys. km. Wówczas mogą otrzymać 27 tysięcy złotych dofinansowania. W ich przypadku KDR nie podwyższa wysokości dotacji.

Przy zakupie pojazdów kategorii N1, czyli ciężarowych dotacja może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 50 000 zł. Dofinansowanie można też podwyższyć do 30% kosztów kwalifikowanych, ale tylko wtedy, gdy zadeklarujemy średni roczny przebieg powyżej 20 tys. km. Wówczas w ramach programu możemy otrzymać nie więcej niż 70 000 zł.

Kryteria przyznawania dofinansowania

Nabór wniosków w programie trwa dla osób fizycznych od 12 lipca 2021 r., a dla firm od 22 listopada ubiegłego roku. Jego zakończenie przewiduje się na 30 września 2025 r. Program „Mój elektryk” potrwa jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków. Zgodnie z założeniami, zakup samochodu powinien nastąpić przed złożeniem wniosku.

W przypadku dofinansowania zakupu pojazdu, w tym nabywanego na kredyt, wniosek elektroniczny składa się bezpośrednio do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Cały proces przyznawania dotacji jest uproszczony i prowadzony online, a formalności ograniczone do niezbędnego minimum. Gdy ubiegamy się o dofinansowanie do leasingu należy złożyć wniosek w wybranej przez siebie firmie leasingowej. Wraz z wnioskiem trzeba dostarczyć także skany niektórych dokumentów, takie jak, np., faktura zakupu pojazdu, dowód rejestracyjny i polisa ubezpieczenia OC/AC.

Kryteria przyznawania dofinansowania w programie „Mój elektryk” nie są wygórowane. Aby uzyskać wsparcie finansowe wystarczy kupić lub wziąć w leasing nowy pojazd elektryczny, którego cena nie może przekroczyć ceny maksymalnej określonej w programie, ponadto w przypadku zakupu zarejestrować pojazd na terytorium RP, ubezpieczyć go i złożyć zobowiązanie, że nie sprzeda się auta przez dwa lata od daty uzyskania dotacji.