Wróć na górę
Senior za kółkiem – o czym należy pamiętać?
09
05.2022

Senior za kółkiem – o czym należy pamiętać?

Czy na podstawie wieku kierowcy można określić jego zdolność do prowadzenia pojazdu? Z badań wynika, że dużo większe znaczenie od metryki ma stan zdrowia danej osoby. Niektórzy kierowcy z powodu chorób i przyjmowanych leków mogą nie być w stanie prowadzić bezpiecznie auta niezależnie od wieku. Dlatego bardzo ważne są regularne kontrolne wizyty u lekarza.

W Polsce nie ma przepisu, który precyzowałby wiek kierowcy niezawodowego do przeprowadzania u niego dodatkowych, obowiązkowych badań, potwierdzających zdolność do prowadzenia pojazdu. Jeżeli kierowca ma terminowe prawo jazdy w związku ze schorzeniem na jakie cierpi (np. wada wzroku, problemy kardiologiczne), musi – niezależnie od wieku  – przechodzić badania przed każdą wymianą dokumentu związaną z upływem terminu jego ważności.

W niektórych krajach starsi kierowcy obowiązkowo przechodzą dodatkowe badania, ale nie udało się wykazać, by zapobiegały one poważnym wypadkom. Jednak warto je wykonywać, ponieważ pomagają w identyfikacji wielu schorzeń.

Kiedy nie należy już wsiadać za kierownicę?

Kierujących w zaawansowanym wieku cechuje z pewnością większe doświadczenie niż młodszych kierowców, a często także większa rozwaga na drodze. Jak pokazują badania, konkretne choroby i ryzyko związane z przyjmowaniem niektórych leków mogą mieć większe znaczenie dla oceny zdolności do prowadzenia auta niż tzw. słuszny wiek kierowcy*. Wiele osób nie potrafi jednak pogodzić się z tym, że z powodu chorób i leczenia ich koncentracja oraz reakcje za kierownicą mogą być niewystarczające. Spadek uważności i brak ostrożności na drodze czy zagubienie i niepokój mogą być skutkami schorzeń i warto być wyczulonym na te sygnały, aby nie przegapić momentu, w którym nie należy już wsiadać za kierownicę, zwłaszcza, jeśli dodatkowo usłyszymy taką radę od lekarza.

Każdy wiek rządzi się własnymi prawami. O ile słabszą stroną młodszych kierowców jest mniejsze doświadczenie za kierownicą oraz większa skłonność do brawury na drodze, o tyle kierujący w zaawansowanym wieku powinni uważać, by nie przeceniać nie tylko swoich umiejętności, ale i możliwości swojego organizmu, tak aby nie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu. Dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w szkoleniu doskonalenia techniki jazdy, dopasowanym do swojej grupy wiekowej – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przepisy ruchu drogowego trzeba znać

Doświadczonych kierowców niejednokrotnie gubi na drodze zbytnia pewność siebie i brak krytycznego myślenia. Ale nie tylko. Wiele starszych osób zdawało egzamin na prawo jazdy kilkadziesiąt lat temu i niekoniecznie jest obecnie na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Warto, aby każdy, kto należy do tej grupy kierujących zaktualizowali swoją wiedzę w zakresie przepisów ruchu drogowego. Ważne jest także regularne powtarzanie tego, czego nauczyliśmy się wcześniej, ponieważ nie wszystkie znaki drogowe napotykamy równie często i łatwo zapomnieć, jak należy zachować się na drodze, gdzie one obowiązują.

* ETSC, 2021

https://www.smartdriver.pl/badania-kierowcow-po-60-roku-zycia 

Źródło: Renault