Wróć na górę
Przygotowanie samochodu i akumulatora do wakacyjnej podróży – to warto wiedzieć!
19
07.2021

Przygotowanie samochodu i akumulatora do wakacyjnej podróży – to warto wiedzieć!

Wakacyjne wyjazdy ruszyły pełną parą. Na drogach zaroiło się od wyładowanych po brzegi aut. Aby jednak upragniony urlop nie zamienił się w koszmar, trzeba najpierw zadbać o samochód, który zawiezie nas na wakacje. Podpowiadamy, jak przygotować pojazd do podróży, by w trasie nas nie zawiódł.

Zadbaj o akumulator

Od tego, jak samochód zostanie przygotowany do podróży, zależy bezpieczeństwo jazdy, ale też dobre samopoczucie i komfort kierowcy oraz jego pasażerów. Najpierw trzeba więc zatroszczyć się o akumulator i skontrolować stan jego naładowania. Lato i wysokie temperatury nie są bowiem przyjazne dla akumulatorów, które szybciej ulegają wówczas samorozładowaniu. Wpływ wysokich temperatur na akumulatory jest tak duży, że producenci zwykle zalecają ich doładowywanie już po ekspozycji słonecznej przy 20°C. Co więcej, każde 10°C powyżej tej granicy dwukrotnie przyspiesza zjawisko samorozładowania. Letnie upały w takim samym stopniu przyspieszają także reakcje chemiczne, a każde 10°C powyżej 20°C podwaja ich szybkość.

Kłopotom wynikającym z samorozładowania akumulatora można jednak skutecznie zapobiegać. Wystarczy sprawdzać systematycznie stan jego naładowania, np. u mechanika, który zbada akumulator przy pomocy inteligentnego, nowoczesnego testera Exide EBT965P. Można też pomiar wykonać samodzielnie. Najprostszym sposobem będzie użycie woltomierza podłączanego do gniazda zapalniczki samochodowej.

Prawidłowe napięcie w dobrze naładowanym akumulatorze samochodowym wynosi od 12,5 V do 12,8 V. Gdy spada poniżej 12,5 V oznacza to, że akumulator zaczyna się rozładowywać i można się spodziewać problemów z uruchomieniem silnika. W tej sytuacji należy akumulator doładować przy pomocy prostownika. Nowoczesne prostowniki, jak np. Exide 12/7 czy Exide 12/5,5 są inteligentne, a to oznacza, że ich stosowanie nie wymaga żadnych obliczeń – wystarczy prostownik podłączyć, wybrać typ akumulatora i jego pojemność, a urządzenie samo skontroluje zarówno temperaturę, jak i stopień rozładowania akumulatora. Gdy urządzenie wykryje, że akumulator jest w pełni naładowany, przerwie proces, dzięki czemu akumulator nie będzie przeładowany. Zaletą nowoczesnych prostowników jest również to, że są lekkie i z powodzeniem można zabrać je w podróż.

Przy okazji przygotowywania auta do podróży wskazane jest też zadbanie o czystość akumulatora – zaśniedziałe klemy skutkują ograniczeniami w przepływie prądu, a brudny akumulator może ulec nawet samorozładowaniu.

akumulator co szkodzi

Niezawodny pakiet Assistance przy zakupie akumulatora

Spać spokojnie podczas wakacji mogą ci kierowcy, którzy posiadają pakiet Assistance od producenta akumulatorów, dołączany przez niektórych z nich przy zakupie produktów wysokiej klasy. Takie udogodnienia ma w swojej ofercie np. Exide, którego akumulatory Exide Premium i Centra Futura – prócz 3-letniej gwarancji, objęte są także dodatkowym ubezpieczeniem Assistance. Pakiet ten zapewnia kierowcy ochronę w przypadku awarii akumulatora. Wystarczy zawiadomić serwis, a przedstawiciele firmy przyjadą pod wskazany adres i uruchomią pojazd, jeśli niesprawność auta wynika z awarii akumulatora. Właścicielom akumulatorów Exide Premium lub Centra Futura taka pomoc przysługuje dwukrotnie w ciągu trzech lat od daty nabycia produktu.

Czyste szyby, sprawne wycieraczki i oświetlenie

Czyste szyby w samochodzie nie tylko ładne się prezentują, ale przede wszystkim zapewniają kierowcy dobrą widoczność, a tym samym zwiększają bezpieczeństwo jazdy. Dlatego tak ważne są sprawne wycieraczki. Przed wyjazdem dobrze jest więc skontrolować ich stan. Nie mogą być zużyte, bo zamiast zbierać zanieczyszczenia, będą je rozmazywać po szybie, a to może zmniejszać widoczność i utrudniać kierowcy bezpieczną jazdę.

Obowiązkowo przed podróżą należy zadbać o stan oświetlenia i jego ustawienie. Zbyt wysoko ustawione reflektory mogą oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców i być przyczyną niebezpiecznych sytuacji. Światła ustawione zbyt nisko mają natomiast zbyt krótki zasięg, przez co nie oświetlają dobrze drogi – łatwo wówczas przeoczyć niebezpieczną przeszkodę. Aby uniknąć takich sytuacji, stan oświetlenia w samochodzie najlepiej sprawdzić w serwisie, u zaprzyjaźnionego mechanika albo w Stacji Kontroli Pojazdów Instytutu Transportu Samochodowego.

Prawidłowo napompowane opony zwiększają bezpieczeństwo

Kolejną czynnością przed wakacyjną podróżą powinna być kontrola stanu ciśnienia w oponach, w tym także w kole zapasowym oraz sprawdzenie głębokości ich bieżnika. Odpowiednio napompowane koła to gwarancja bezpieczniejszej i bardziej ekonomicznej jazdy. Nieprawidłowe ciśnienie (zbyt niskie) może wydłużyć drogę hamowania samochodu, gdyż zmniejsza jego przyczepność i właściwości jezdne. Przesada też nie jest dobra – jeśli opony będą zbyt mocno napompowane, ogumienie ma mniejszą styczność z asfaltem, a to również pogarsza przyczepność auta. Opony warto też odpowiednio napompować z oszczędności, bo zbyt niskie ciśnienie w kołach może zwiększać zużycie paliwa.

Jeśli chcemy bezpiecznie podróżować, przyda się przy okazji skontrolować stan bieżnika. Zgodnie z przepisami jego głębokość nie może wynosić mniej niż 1,6 mm. Jest to maksymalne dopuszczalne zużycie. Nie powinno się jednak czekać z wymianą do ostatniej chwili – na „łysej” oponie łatwo o poślizg, wydłużona może być też droga hamowania.

W zgodzie z przepisami

Wybierając się na wakacje, wskazane jest też sprawdzenie, czy mamy na pokładzie samochodu wyposażenie, do którego obligują nas przepisy. Na liście tej nie może zabraknąć: sprawnej gaśnicy typu ABC z homologacją, minimum 1-kilogramowej, umieszczonej w łatwo dostępnym miejscu, trójkąta ostrzegawczego ze znakiem homologacji oraz czytelnej, dobrze oświetlonej tablicy rejestracyjnej. Choć prawo nie obliguje kierowcy do posiadania apteczki pierwszej pomocy, czy kamizelki odblaskowej, to wybierając się w podróż, warto zadbać także o te elementy wyposażenia pojazdu.[1]

[1] https://rankomat.pl/samochod/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu-osobowego-o-czym-pamietac

Sprawny układ hamulcowy to podstawa

Na bezpieczeństwo jazdy wpływ ma stan układu hamulcowego. Należy więc sprawdzić u mechanika najważniejsze elementy, które mogą znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy, np. klocki hamulcowe, tarcze, szczęki, przewody hamulcowe. Można także przy okazji uzupełnić albo wymienić olej silnikowy, płyn hamulcowy i płyn w chłodnicy oraz skontrolować poziom wyeksploatowania amortyzatorów, które mają wpływ na długość drogi hamowania. Gdy są zużyte, auto może wpaść w poślizg na mokrej drodze już przy prędkości 81 km/h. Natomiast droga hamowania pojazdu z amortyzatorami wyeksploatowanymi w 50 procentach – na suchej i przyczepnej nawierzchni, od prędkości 50 km/h wydłuża się o 2 metry.[1]

[1] https://mojafirma.infor.pl/moto/eksploatacja-auta/zawieszenie/260785,Jak-zuzyte-amortyzatory-wplywaja-na-droge-hamowania.html

Klimatyzacja wpływa na koncentrację kierowcy

Podczas 30-stopniowych upałów podróż bez sprawnie działającej klimatyzacji to nieprzyjemne doświadczenie, szczególnie dla alergików. W zaniedbanej klimatyzacji namnażają się bowiem bakterie oraz grzyby. Przed wakacyjnymi wojażami przyda się  więc wymienić filtr kabinowy i wyczyścić układ klimatyzacyjny.

Sprawnie działająca klimatyzacja nie tylko znacząco poprawia komfort podróżowania, ale co najważniejsze, wpływa na koncentrację kierowcy. Prowadzący pojazdy klimatyzowane są mniej zmęczeni, a to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia i Pracy w Danii wykazały, że gdy temperatura we wnętrzu samochodu wynosi 21°C, kierowca ma o 22 procent szybszy czas reakcji na drodze, niż w przypadku, gdy temperatura wynosi 27°C.[1]

Przed wyjazdem na wakacje obowiązków jest sporo. Jednak na listę spraw do załatwienia należy wpisać koniecznie punkt „Przegląd samochodu”, a potem sumiennie go zrealizować. Część z tych prac można wykonać samodzielnie, a część powierzyć mechanikowi. Nagrodą będzie beztroski urlop i bezpieczny powrót do domu.

[1] https://www.motofakty.pl/artykul/klimatyzacja-w-samochodzie-jak-zadbac-o-nia-latem.html

Jak wynika z raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, dotyczącego wypadków drogowych w Polsce w 2020 roku, w ubiegłym roku odnotowano 64 wypadki drogowe, w których bezpośrednią przyczyną była niesprawność techniczna pojazdu.

Usterki techniczne są również ujawniane podczas oględzin pojazdów na miejscu zdarzenia mimo tego, że nie miały bezpośredniego wpływu na jego zaistnienie. Ogółem stwierdzono 205 takich usterek. Najwięcej z nich dotyczyło niewłaściwego stanu oświetlenia (58 procent), ogumienia (17,1 procent), układu kierowniczego (10,07 procent) oraz układu hamulcowego (8,8 procent).[1]

[1] https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html