Wróć na górę
Obowiązkowe badania techniczne pojazdu – to warto wiedzieć!
03
03.2022

Obowiązkowe badania techniczne pojazdu – to warto wiedzieć!

Podczas badania technicznego pojazdu kontrolowany jest stan poszczególnych elementów i podzespołów, mających wpływ na bezpieczeństwo uczestnika ruchu drogowego i na środowisko naturalne. Warto pamiętać, by wykonać je na czas, nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale również dlatego, że za jazdę bez ważnego badania grożą kierowcy od stycznia 2022 r. dotkliwe mandaty1. Ale to nie jedyne zmiany, jakie czekają na nich w związku z badaniem technicznym. Już w czerwcu wejdą w życie kolejne nowe przepisy.

Mandaty za brak badań technicznych

Są dwie grupy kierowców, poruszających się po drogach bez ważnego badania technicznego. Do pierwszej z nich należą zapominalscy, do drugiej ci, którzy znając stan techniczny swojego pojazdu omijają szerokim łukiem stacje diagnostyczne, bo doskonale wiedzą, że ich auta nie mają szans na pozytywne zaliczenie badań.

Do niedawna za brak ważnego badania technicznego trzeba było zapłacić od 20 do 500 zł. W myśl znowelizowanych przepisów, od nowego roku, kara za to wykroczenie wynosi do 1500 zł. Jeśli zostaniemy zatrzymani do kontroli kilka dni po upływie ważności poprzednich badań technicznych, być może policjant okaże się wyrozumiały i otrzymamy symboliczny mandat. Gdy jednak przez dłuższy czas unikamy przeprowadzenia badań, a samochód, którym podróżujemy stwarza zagrożenie na drodze, trzeba się liczyć z wysoką karą za to przewinienie1. Ale to nie wszystko – taki pojazd może zostać także wycofany z ruchu i trafić na lawetę. A to dla jego właściciela oznacza dodatkowe koszty.

Podwójne stawki dla spóźnialskich

W tym roku, oprócz zmiany taryfikatora mandatów, kierowcy mogą się spodziewać jeszcze innych modyfikacji przepisów. W związku z projektem Ministerstwa Infrastruktury, związanym z koniecznością wdrożenia do polskich przepisów Dyrektywy UE w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych, najważniejszą zmianą jest wprowadzenie obowiązku dokumentowania fotograficznego obecności pojazdu na badaniach technicznych. Dokumentację zdjęciową będzie trzeba przechowywać przez okres pięciu lat od dnia przeprowadzenia badania. Takie rozwiązanie ma na celu weryfikację tego, czy dany pojazd rzeczywiście został poddany badaniu technicznemu3.

W projekcie zmiany ustawy Prawa o ruchu drogowym znajduje się także zapis o dodatkowych opłatach dla kierowców, którzy nie dopełnią obowiązku wykonania badania technicznego w terminie – po upływie 30 dni od wyznaczonej daty będą musieli uiścić podwójną stawkę, czyli 196 zł. Teraz spóźnialscy nie płacą w stacji diagnostycznej nic ponad standardową opłatę. Ministerstwo poinformowało, że projekt zmian dotyczący dodatkowej opłaty, przy wykonywaniu badania technicznego pojazdu po terminie, ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2022 roku4.

Obowiązkowe badania techniczne pojazdu

Bardzo często kierowcy zamiennie używają nazw „Badanie techniczne” i „Przegląd techniczny”. Tymczasem nie można pomiędzy nimi postawić znaku równości. Przegląd techniczny jest w Polsce nieobowiązkowy i wykonuje się go w autoryzowanych sieciach obsługi według zaleceń producenta samochodu, aby zachować gwarancję pojazdu. Badanie techniczne samochodu jest natomiast obowiązkowe dla wszystkich, zmienna jest tylko częstotliwość ich wykonywania. Gdy samochód jest nowy, badanie techniczne po raz pierwszy wykonać należy przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Jest ono wówczas ważne kolejne dwa lata, co oznacza, że na drugie badanie trzeba się zgłosić przed upływem 2 lat. Następnie badania techniczne pojazdu musimy wykonywać już co rok5.

Cena za bezpieczeństwo

Celem badania technicznego jest dopuszczenie pojazdu do udziału w ruchu drogowym. Sprawdzanie stanu technicznego auta o dopuszczalnej masie całkowitej, nieprzekraczającej 3,5 t, a więc m.in. samochodów osobowych przeprowadza się w podstawowych stacjach kontroli pojazdów. Jego koszt wynosi 98 zł plus 1 zł za wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – obejmującej bazę danych o pojazdach mechanicznych i ich właścicielach. Gdy podczas badania na stacji diagnostycznej specjaliści stwierdzą nieprawidłowości, informacja o tym trafi do CEPiK. Do danych zawartych w systemie mają wgląd wszystkie stacje diagnostyczne w Polsce, co wyklucza możliwość uzyskania ważnego badania w innej stacji diagnostycznej niż stacja pierwszego wyboru. Cena badania technicznego dla właścicieli samochodów z instalacją gazową jest wyższa i wynosi 162 zł.

Przygotowanie samochodu do badania technicznego

Zanim pojawimy się w stacji kontroli pojazdów, warto samodzielnie skontrolować działanie najważniejszych elementów naszego auta, by uniknąć wpadki podczas badania. Co możemy sprawdzić we własnym zakresie? Na początek te elementy, które już na pierwszy rzut oka mogłyby zdyskwalifikować nasze auto: poluzowane zderzaki, rozbity reflektor, czy brak wkładów lusterek. Sprawdzić należy także wszystkie światła, np. drogowe, mijania, postojowe oraz cofania. Warto też skontrolować moc hamulców – w tym wypadku ważne są klocki hamulcowe i działanie hamulca ręcznego. Plamy oleju pod zaparkowanym autem też mogą sprawić nam kłopot podczas badania warto więc wcześniej sprawdzić, czy nie następuje wyciek płynów eksploatacyjnych z naszego auta, a także posłuchać, czy auto nie generuje zbyt dużego hałasu i czy nie ciągną się za nim kłęby dymu6.

Badanie techniczne – co kontroluje diagnosta?

Podczas badania w stacji kontroli pojazdów auto sprawdzane jest pod względem bezpieczeństwa oraz tego, czy jest przyjazne dla środowiska. Sprawdzenie stanu technicznego układów i podzespołów obejmuje:

  • układ kierowniczy,
  • hamulce,
  • oświetlenie,
  • ogumienie,
  • pasy bezpieczeństwa,
  • nadwozie,
  • zawieszenie,
  • układ wydechowy,
  • emisję zanieczyszczeń,
  • obowiązkowe wyposażenie: gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

W wyniku badania stwierdzić można w pojeździe następujące usterki: drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. Gdy kierowca usłyszy, że usterki w jego aucie są drobne, to samochód zaliczy badanie techniczne. Istotne usterki spowodują, że kierowca nie otrzyma od razu zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania. Najpierw będzie musiał je usunąć, na co ma 14 dni, a dopiero potem ponownie zgłosić się na badanie techniczne w tej samej stacji. W przypadku, gdy diagnosta odkryje w pojeździe istnienie usterek stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa, zatrzyma dowód rejestracyjny, a kierowca będzie musiał przetransportować swój samochód na lawecie do warsztatu samochodowego7.

Dobry stan techniczny samochodu, potwierdzony badaniami technicznymi, pozwoli nam spać spokojnie i jeździć bezpiecznie, a także nie narażać swojego portfela na straty. Szczególnie w sytuacji, gdy już wkrótce stawki opłat dla spóźnialskich za badania zostaną podwojone.

[1, 2] https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/auto-bez-waznego-badania-technicznego-jak-nie-zaplacic-1500-zl-mandatu-i-zrobic/swltdjj

[3] https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-nowe-przeglady-techniczne-ze-zdjeciami-od-wrzesnia-2022,nId,5820966

[4] https://www.rp.pl/prawo-drogowe/art35700731-przeglad-techniczny-auta-dla-spoznialskich-bedzie-drozej

[5, 7] https://rankomat.pl/samochod/badanie-techniczne-samochodu-co-musze-wiedziec

[6] https://www.autocentrum.pl/publikacje/kobieta-i-auto/czy-moje-auto-przejdzie-badanie-techniczne/