Wróć na górę
Niebezpieczna mikrodrzemka: jak zachować czujność w trakcie wymagających podróży
29
02.2020

Niebezpieczna mikrodrzemka: jak zachować czujność w trakcie wymagających podróży

Zderzenie z przeszkodą czy kolizje z innymi uczestnikami ruchu to tylko niektóre z konsekwencji, jakimi może skończyć się nawet najmniejsza utrata czujności podczas jazdy, spowodowana często zmęczeniem.

Utrzymanie pełnego skupienia podczas długiej podróży jest trudne, ale nie niemożliwe. Wymaga to od kierowcy odpowiedniego przygotowania – wcześniejszego odpoczynku i odpowiedniej ilości snu. Jak zachować maksymalną koncentrację nawet w najdłuższej podróży?

Jeśli chcemy zachować czujność i uniknąć trudnych sytuacji na drodze, warto zadbać o to, abyśmy byli wypoczęci. Przy długich trasach dobrym rozwiązaniem jest postój i krótki sen. Choć nie ma jednego idealnego rozwiązania, które sprawdzi się we wszystkich przypadkach, podstawą każdej podróży powinna być organizacja. Warto ją więc dobrze wcześniej zaplanować i nie unikać regenerujących przystanków.

Oczywiście należy pamiętać także o innych elementach, w tym o zachowaniu bezpiecznej prędkości i o odpowiednim czasie wyjazdu. Ważny jest nawet taki czynnik, jak godzina rozpoczęcia podróży. Niektórzy nie lubią jeździć rano, inni wręcz przeciwnie – dlatego podstawą każdej długiej wyprawy powinno być przeanalizowanie wszystkich aspektów i kompleksowe zaplanowanie bezpiecznej podróży.

Istnieje wiele sposobów, by unikać objawów zmęczenia. Niektórzy proponują ćwiczenia fizyczne, kawę lub napój energetyczny. Należy jednak pamiętać, że te rozwiązania zazwyczaj działają przez chwilę, a zmęczenie może wrócić ze dwojoną siłą. Korzystniejsze będą przerwy w podróży oraz rozmowa z pasażerem.

Systemy wspierające kierowcę

Dostępne dziś na rynku samochody posiadają rozmaite funkcje wykrywania zmęczenia kierowcy. Jednak nawet najlepsze systemy powinny być traktowane tylko jako wsparcie, ponieważ nie podejmą za kierowcę decyzji o odpoczynku.

Niektóre samochody są tak wyposażone, aby wspierać kierowcę w jego działaniach i nigdy nie pozostawić go samego. Ważnym ogniwem w kontekście zmęczenia jest system, który monitoruje jazdę i zachowania kierowcy (np. system Driver Alert w samochodach ŠKODY). Algorytm analizuje parametry jazdy i na tej podstawie określa stan sprawności kierującego. Jeśli styl jazdy ulega zmianie, system ostrzega kierowcę przed zmęczeniem za pomocą sygnału dźwiękowego oraz wyświetlanego piktogramu przedstawiającego filiżankę kawy.

Kolejnym systemem pomocnym w długich podróżach jest taki, który w razie potrzeby skieruje samochód na skrajny prawy pas i zatrzyma, go włączając jednocześnie światła awaryjne (Emergency Assist w samochodach ŠKODY). Rozwiązanie uruchamia się automatycznie, gdy kierowca zaczyna tracić kontrolę nad kierownicą lub długo nie wykazuje żadnej czynności. System wysyła sygnał ostrzegawczy, a jeśli kierowca nie reaguje – samochód zatrzymuje się automatycznie.

Źródło: ŠKODA