Wróć na górę
Jesień na drodze – zadbaj o oświetlenie samochodu
01
10.2021

Jesień na drodze – zadbaj o oświetlenie samochodu

Dobry stan oświetlenia w samochodzie to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Jesienią, gdy wcześniej zapada zmrok, a rano pojawiają się mgły i częściej zdarzają się deszczowe dni, należy szczególnie o nie zadbać. Przypominamy więc najważniejsze zasady.

Niemal każdy kierowca poruszający się po drogach został choć raz oślepiony przez jadący z naprzeciwka samochód. Jak bowiem wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego 98 procent kierujących doświadcza oślepiania przez inne pojazdy1. Ponadto eksperci z ITS są zdania, że jesienią nieprawidłowe ustawienie świateł jest przyczyną aż 12-krotnego wzrostu ryzyka wypadku z udziałem pieszego poza terenem zabudowanym po zapadnięciu zmroku2. A to oznacza, że warto dla własnego bezpieczeństwa oraz innych użytkowników dróg, zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie w samochodzie.

Ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko

Aby światła w samochodzie można było uznać za spełniające swoje zadanie i bezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu muszą być dobrze ustawione. Wpływ na prawidłowe oświetlenie ma także stan techniczny reflektorów oraz rodzaj źródeł światła. Gdy choćby jeden z tych trzech elementów zawodzi, światła zamiast być na drodze sprzymierzeńcem kierowcy, mogą się stać jego wrogiem. Dlaczego? Bo gdy zostaną ustawione zbyt wysoko – będą przez cały czas działać oślepiająco, gdy zaś zbyt nisko – prowadzący będzie stale gorzej widział drogę, gdyż stanie się ona niedoświetlona. Taki stan rzeczy może doprowadzić do wielu groźnych sytuacji. Ale to nie wszystkie grzechy źle ustawionych świateł. Zaliczyć do nich można także: gorszą widoczność pieszych posiadających odblaskowe elementy na garderobie, co może stanowić dla nich niebezpieczeństwo3.

Samodzielna wymiana żarówek? Tak, ale…

Kierowcy z reguły wożą w aucie zapasowe żarówki, które przydają się, np. podczas długich podróży, gdy w najmniej oczekiwanym momencie jedna z nich przestaje działać. By móc bezpiecznie dojechać do celu, gdy żarówka odmówi posłuszeństwa w nocy, trzeba ją od razu wymienić. A potem, jak najszybciej sprawdzić u specjalisty ustawienie świateł. Jest to bardzo istotne szczególnie, gdy są to światła mijania lub drogowe, bo ich prawidłowe działanie ma znaczny wpływ na komfort jazdy i jej bezpieczeństwo.

Kiedy samodzielna wymiana żarówek okazuje się zbyt trudna, np., gdy trzeba najpierw zdjąć zderzak lub osłonę chłodnicy, by dokonać takiej wymiany, najlepiej zadanie to powierzyć specjalistom ze stacji diagnostycznej4. Uniknie się wówczas problemów z wyborem żarówek, bo zrobią to za nas fachowcy. Dobrze jednak mieć w samochodzie ich zapas, bo nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się przydatne. A za przepaloną żarówkę może grozić nawet mandat od 50 zł do 200 złotych, chyba że usuniemy awarię natychmiast, zmieniając żarówkę w obecności kontrolującego nasz pojazd policjanta. W zależności od rodzaju usterki – przy złym stanie oświetlenia w samochodzie – możemy się spodziewać nawet zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu, aż do momentu usunięcia awarii (mamy na to 7 dni). Ale takie sytuacje, gdy policjanci stosują tę formę kary, zdarzają się rzadko.

Wybór żarówek do samochodu

Istotne jest, aby żarówki były dostosowane do naszego modelu samochodu, czyli np. halogenowe, jeśli w aucie mamy reflektory halogenowe. Gdy zamontujemy żarówki ksenonowe do samochodu ze zwykłymi reflektorami halogenowymi uzyskamy zbyt intensywny strumień światła. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że będziemy oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Montowanie żarników ksenonowych w miejscu halogenów może także doprowadzić do awarii reflektorów, odbłyśników, a nawet uszkodzenia instalacji elektrycznej5.

Robiąc zapas żarówek warto postawić na produkty dobrej jakości, a więc na takie, które dadzą odpowiednią ilość światła, co jest istotne szczególnie w jesienne dni, gdy szybciej zapada zmrok i częściej pada deszcz. W tym przypadku mogą nie sprawdzić się żarówki typu long-life, charakteryzujące się wydłużoną żywotnością, wybierane przez kierowców z oszczędności. Dlaczego? Bo żarówki te słabiej świecą niż tradycyjne, co skutkuje gorszą widocznością na drodze.

Obie na raz czy każdą osobno?

Kolejnym dylematem kierowców przy wymianie żarówek jest to, czy wymienić obie na raz czy wystarczy podmiana tej, która się przepaliła. Gdy awaria dotyczy żarówki halogenowej można wymienić tylko jedną z nich. Inaczej rzecz ma się, gdy posłuszeństwa odmówi żarówka ksenonowa. Aby obie dawały tyle samo światła, należy wymienić dwie żarówki. Gdy tego nie zrobimy różnica w barwie i intensywności światła w żarówce wymienionej i starej – działającej już od jakiegoś czasu – będzie zbyt duża6. A to może wpływać na komfort jazdy, a przede wszystkim na jej bezpieczeństwo. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj żarówek będziemy wymieniać – każdorazowo po takim zabiegu, należy zadbać o regulacje świateł, co można zrobić w warsztacie. Aby bezpiecznie poruszać się jesienią na drodze warto też zainteresować się stanem reflektorów, które z czasem się zużywają i wymienić je na nowe, albo przynajmniej poddać regeneracji ich klosze.

Niewłaściwy stan oświetlenia rokrocznie przyczynia się do groźnych zdarzeń na drodze. Na liście usterek technicznych stwierdzonych w pojazdach, biorących udział w 2020 roku w wypadkach drogowych, aż 58% stanowiły braki w oświetleniu7. Aby zapobiec takim sytuacjom warto dobrze przygotować oświetlenie samochodu na jesień.

 

[1] https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/589710,swiatla-samochodowe-its-raport-policja-mandat-zarowki-oswietlenie.html

[2] https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/610776,policja-swiatla-kontrola-dowod-rejestracyjny-mandat-samochod-akcja-przeglad-yanosik.html

[3] https://profiauto.pl/co-nowego/jak-zadbac-o-oswietlenie-samochodowe-jesienia

[4,5] https://www.porowneo.pl/ubezpieczenia/porady/samochodu/oswietlenie-pojazdu-jesienia

[6] https://www.motofaktor.pl/jak-zadbac-o-oswietlenie-samochodowe-jesienia/

[7] file:///C:/Users/nono/AppData/Local/Temp/Wypadki_drogowe_2020-1.pdf