Wróć na górę
18
06.2013

GPS na pewno legalny?

Monitoring pojazdów w autach służbowych nie jest już chyba dla nikogo zaskoczeniem. Instalowanie nadajników GPS to coraz częściej stosowana praktyka ułatwiająca optymalizację kosztów, a także sprawniejsze i efektywniejsze zarządzanie flotą aut. Jednak czy taki monitoring jest legalny?

Po co monitoring?

Coraz więcej pracodawców, zwłaszcza tych działających w branży transportowej lub zatrudniających wielu przedstawicieli handlowych, decyduje się na monitoring pojazdów. Przede wszystkim wpływa na to chęć zmniejszenia kosztów związanych z użytkowaniem aut, w tym wydatków na paliwo czy naprawy. Jest to możliwe m.in. na podstawie analizy wygenerowanych raportów. Z perspektywy przedsiębiorcy istotne znaczenie ma również fakt, że dzięki takim systemom możliwa jest optymalizacja tras, a co za tym idzie – realne korzyści dla firmy. Operatorzy i dostawcy programów do zarządzania flotą pojazdów do dyspozycji oddają wiele wariantów usług, dzięki którym są w stanie na bieżąco nie tylko kontrolować, ale również optymalizować pracę kierowców. – Rozwiązania, takie jak monitoring pojazdu, pozwalają na kontrolę czasu pracowników, jego efektywnego wykorzystywania oraz na weryfikowanie wykonania zadań – mówi Małgorzata Słodownik, manager działu handlowego Flotis.pl. – Systemy monitoringu posiadają wiele możliwości kontroli oraz analizy ponoszonych wydatków. Użytkownicy do dyspozycji mają przydatne funkcjonalności, mogą sprawdzać m.in. aktualne położenie pojazdów floty, ich wykorzystanie w celach prywatnych, częstotliwość postojów, prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy – dodaje M. Słodownik.

Co na to prawo?

Z jednej strony urządzenie GPS zabezpiecza mienie pracodawcy (np. przed kradzieżą), z drugiej – pozwala na kontrolowanie działań pracownika (czy wykonuje on pracę w sposób należyty). Powstaje pytanie, czy sprawowany przez pracodawcę nadzór nad pracownikiem za pomocą systemu GPS jest dopuszczalny w świetle obowiązujących przepisów prawa?

Pracodawca, jako właściciel auta, ma prawo kontrolować, w jaki sposób jest ono wykorzystywane. Zainstalowanie urządzenia GPS w służbowym samochodzie jest dopuszczalne, jeśli zostaną spełnione dwa warunki. – Pracodawca powinien przede wszystkim poinformować pracownika o tym, że w pojeździe znajduje się urządzenie lokalizacyjne, np. poprzez odpowiednie zapisy w umowie o pracę, regulaminie pracy lub w polityce użytkowania pojazdu służbowego (tzw. car policy) – wyjaśnia adwokat Anna Brykczyńska z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy. Co ważne, powinien to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania auta. Kolejną istotną kwestią jest konieczność zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa wszystkim przetwarzanym w ramach monitoringu danym osobowym. Również w tym przypadku pracownik powinien wcześniej zostać poinformowany, kto i w jaki sposób będzie przetwarzał dotyczące go dane.

Źródło: Flotis / Creandi