Wróć na górę
Czarny lód – jak zachować się w zdradliwych warunkach?
25
11.2021

Czarny lód – jak zachować się w zdradliwych warunkach?

Późną jesienią i zimą warunki atmosferyczne często okazują się prawdziwym wyzwaniem dla kierowców. Elementem, który może stanowić kolejne zagrożenie na drogach w tym czasie, bywają nocne przymrozki. Zdarza się, że potrafią zaskoczyć niejednego kierującego pojazdem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wyjeżdżając rano do pracy lub podróżując po zmroku?

Oblodzona nawierzchnia

Przy temperaturze spadającej poniżej zera, wskutek zamarzania wilgotnego powietrza, mżawki, deszczu lub mgły, na powierzchni jezdni może tworzyć się warstwa lodu. Jest cienka, przezroczysta i pojawia się dość szybko. Powstała gołoledź okazuje się niebezpieczna zwłaszcza wtedy, kiedy się jej nie spodziewamy, na przykład gdy po nocnych przymrozkach ranek jest słoneczny, jednak zacienione odcinki dróg wciąż mogą pozostawać oblodzone. Gołoledź jest częstym zjawiskiem szczególnie na mostach czy wiaduktach, w tunelach, na obszarach zalesionych oraz w okolicach rzek i jezior.

Zachowaj czujność

Choć tak zwany czarny lód pokrywający drogę bywa niewidoczny, to gdy powierzchnia lekko błyszczy, odbijając światło, i wygląda na mokrą, może to być sygnał, że jest ślisko i należy uważać. Obserwujmy także pobocze. Naszą czujność powinny wzbudzić pokryte lodem drzewa, ogrodzenie wzdłuż jezdni czy znaki drogowe. Kiedy znajdziemy się na oblodzonej nawierzchni, na pewno to odczujemy. Brak odgłosu toczenia się kół po drodze i luz w układzie kierowniczym to znaki, że nasz samochód zaczął się ślizgać.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Przede wszystkim warto zawczasu przewidywać zagrożenia, aby nie dopuścić do poślizgu. Gdy znajdziemy się na śliskiej nawierzchni, ostrożnie zdejmijmy nogę z gazu. W takich warunkach nie można gwałtownie hamować i skręcać kierownicą. Niebezpieczne jest także wykonywanie wówczas manewrów takich, jak wyprzedzanie, wymijanie czy wchodzenie w zakręt. – Przy niesprzyjających warunkach pogodowych pamiętajmy o podstawowych zasadach, czyli zachowaniu bezpiecznej prędkości i odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Miejmy na uwadze, że poruszanie się po śliskiej nawierzchni wiąże się ze znacznie wydłużoną drogą hamowania – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Źródło: Renault