Wróć na górę
Włącz ekomyślenie i poznaj zasady prawidłowego postępowania z akumulatorem
26
03.2019

Włącz ekomyślenie i poznaj zasady prawidłowego postępowania z akumulatorem

O tym, dlaczego tak ważne jest poprawne i bezpieczne użytkowanie akumulatora, decyduje przede wszystkim skład chemiczny jego komponentów. Surowce, z których jest on wykonany, w tym między innymi elektrolit czy ołów i jego związki – lub jak w przypadku akumulatora litowego, lit – są szkodliwe dla środowiska naturalnego oraz zagrażać mogą naszemu zdrowiu i życiu.

Ekologia, kwestie bezpieczeństwa to główne, ale jednak niejedyne powody, dla których powinniśmy poznać zasady prawidłowego postępowania z akumulatorem. To, jaki jest nasz indywidualny styl jazdy, czy jakie mamy podejście do przeglądów akumulatora, wpływa na to, jak długo będzie nam on służył. Nie bez znaczenia jest też wybór samego produktu. Myśląc perspektywiczne, należałoby dobrać taki akumulator, którego parametry techniczne będą najlepiej dostosowane do naszego samochodu i zaleceń producenta. Wiele jest więc czynników, które powinniśmy brać pod uwagę, a większość z nich jest powiązana z decyzjami, jakie podejmujemy.

Przykład? Proszę bardzo! Jeśli nie korzystamy z samochodu zbyt często lub gdy pokonujemy nim standardowo krótsze trasy, powinniśmy regularnie – najlepiej co pół roku – sprawdzać stan naładowania naszego akumulatora. Na krótkich odcinkach drogi akumulator nie jest w stanie się doładować i uzupełnić energii zużytej na rozruch, dlatego jeśli nie jeździmy dłuższymi trasami, co kwartał powinniśmy go doładować. Jeśli natomiast nasz akumulator nie jest używany, o takie doładowanie – przy użyciu prostownika – musimy zadbać przynajmniej raz w miesiącu.

Skutkiem zignorowania opisanych wyżej zasad jest rozładowanie się akumulatora, a w konsekwencji konieczność jego wymiany na nowy. Jeśli już do tego dojdzie, bardzo ważne jest, by skorzystać z pomocy eksperta i wybrać właściwy, optymalny dla naszego auta produkt. Co wtedy zrobić ze starym, zużytym akumulatorem? Odpowiedź jest jedna! Oddać go do punktu sprzedaży lub specjalistycznego punktu zbiórki, w celu recyklingu, czyli procesu, którego celem jest odzyskanie zawartych w akumulatorze, a toksycznych dla środowiska naturalnego, surowców.

Na koniec warto wspomnieć, że taki recykling jest niezwykle skuteczny, a sam akumulator jest jednym z najlepiej przetwarzalnych produktów konsumenckich na świecie, gdyż wchodzące w jego skład surowce mogą być odzyskane niemal w 95%.