Wróć na górę
Widoczni na drogach
30
09.2017

Widoczni na drogach

Okres jesienno-zimowy, kiedy szybciej robi się ciemno, jest jednym z bardziej niebezpiecznych na drogach. Wszystko z powodu tego, że piesi nadal nie stosują się do przepisu nakazującego noszenie odblasków, przez co nie są widoczni na drogach.

Odblaski obowiązkowe

Warto przypomnieć, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego w najlepszym wypadku grozi nam mandat. Co jednak, jeśli nie będziemy mieli szczęścia i nie zostaniemy zauważeni na drodze?

Jesienią i zimą dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widzialny dla kierującego pojazdem z odległości wynoszącej jedynie ok. 30- 40 m. Natomiast osoba posiadająca elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150-200 m.

Kwestia bezpieczeństwa

Niektórzy sprzeciwiają się temu przepisowi i uważają go za zbędny. Wyznają zasadę, że skoro oni widzą samochód, to kierowca na pewno ich również widzi. Takie myślenie jest błędne.

Kierowca skupia się na drodze, często jest też oślepiany przez reflektory jadących z naprzeciwka pojazdów. Możemy być zatem pewni, że jeśli po zmierzchu idziemy poboczem drogi, nie posiadając elementów odblaskowych, jesteśmy dla kierujących w zasadzie niewidoczni. Dlatego tak ważne jest posiadanie choćby drobnych elementów odblaskowych.

Kierowca, jadąc z prędkością 100 km/h , w ciągu sekundy (czyli czasie, jaki jest potrzebny na wypowiedzenie na głos „sto dwadzieścia jeden”) pokonuje prawie 28 m. Jeśli światła samochodu świecą na 45-60m, to po sekundzie-dwóch, kierowca uderza w niewidocznego pieszego.  Jeśli pieszy ma odblaski, zostaje zauważony ze znacznie większej odległości, co daje kierowcy kilka sekund więcej na reakcję.

Nie tylko poza terenem zabudowanym

To właśnie dla własnego bezpieczeństwa powinnyśmy pamiętać o noszeniu odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym.  I nie chodzi tu o kwestie związane z ewentualną karą, lecz o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki czy smycze. Coraz więcej producentów odzieży umieszcza elementy odblaskowe w swoich produktach – głównie na kurtkach. Pamiętajmy, że ważne jest też umiejscowienie odblasków – zaleca się umieszczać je na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej oraz pleców.