Dołącz do nas

Porady Uwaga na TIR-y

15-01-2018

Uwaga na TIR-y

W pobliżu dużych samochodów ciężarowych, ze względu na ich rozmiary i masę oraz ograniczone pole widzenia kierowcy, należy zachować szczególną ostrożność. Jak postępować, gdy na sąsiednim pasie lub przed nami porusza się TIR?

Uwaga na martwe pole

Przejeżdżając nieopodal samochodu ciężarowego (potocznie zwanego TIR-em), musimy pamiętać, że jego kierowca ma ograniczoną widoczność. Wiele osób błędnie zakłada, że wysoka pozycja za kierownicą pozwala zauważyć wszystko, co dzieje się wokół pojazdu. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak duże jest tzw. martwe pole w przypadku samochodu ciężarowego. Obejmuje ono przestrzeń tuż przed pojazdem i za nim oraz po jego bokach.

Zaplanujmy wyprzedzanie

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować podczas wyprzedzania dużych samochodów ciężarowych. Nie tylko nie mamy pewności, co znajduje się przed pojazdem, lecz także czy kierowca nas widzi. Dlatego zamiar wyprzedzania musimy sygnalizować odpowiednio wcześnie, nawet w przypadku, gdy manewr ten wykonujemy na drodze wielopasmowej. Szczególnie niebezpieczne jest wyprzedzanie z prawej strony – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Planując wyprzedzanie, należy również wziąć pod uwagę długość poprzedzającego pojazdu i upewnić się, czy wystarczy czasu na dokończenie manewru.

Nie zajeżdżajmy drogi

Pamiętajmy, by przy zmianie pasa ruchu nie zajechać TIR-owi drogi. Ze względu na masę samochodu ciężarowego jego droga hamowania znacząco się wydłuża, dlatego najlepiej zachować większy odstęp niż w przypadku samochodu osobowego. Także w tej sytuacji nie zapominajmy o ograniczonym polu widzenia kierowcy.

Zostawmy miejsce na zakręcie

Szczególna ostrożność niezbędna jest też na zakrętach i skrzyżowaniach. Rozmiary TIR-a powodują, że potrzebuje on wiele wolnej przestrzeni, by skręcić. Lepiej zachować bezpieczną odległość od takiego pojazdu, zamiast na przykład próbować go wyminąć. Gdy samochód ciężarowy skręca w prawo, istnieje ryzyko, że wyjedzie częściowo na sąsiedni pas, a jeśli auto osobowe znajduje się w obrębie jego martwego pola, może dojść do kolizji.

Zachowajmy bezpieczną odległość

Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu jest obowiązkiem kierowcy w każdej sytuacji, jednak w przypadku, gdy tym pojazdem jest TIR czy autobus, dystans powinien być większy – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Samochody znacznych rozmiarów przyczyniają się do powstawania podmuchów wiatru, które mogą nawet zepchnąć niewielkie auto osobowe na sąsiedni pas. Dodatkowe utrudnienie stanowią też opady deszczu czy śniegu. Woda lub błoto tryskające spod kół samochodu ciężarowego mogą na kilka sekund całkowicie odebrać widoczność mniejszym autom – podobnie dzieje się, gdy na przednią szybę spadnie śnieg zalegający na dachu poprzedzającego pojazdu.

Źródło: RenaultKomentarze