Wróć na górę
Prawo jazdy utracone na 3 miesiące
28
02.2016

Prawo jazdy utracone na 3 miesiące

Według policyjnych statystyk w 2015 roku zatrzymanych zostało prawie 80 000 praw jazdy. Część dokumentów odebrano kierowcom z powodu przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Ale niektórzy mogą mieć większe problemy. Dlatego przypominamy, jak uniknąć tarapatów.

Problematyczna strata

Według nowych przepisów kierowca, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o 50 km/h (np. ograniczenie: 30 km/h, prędkość pojazdu: 80 km/h), może stracić prawo jazdy na 3 miesiące. Z pewnością trzeba się „postarać” o tak surowy skutek szybkiej jazdy, jednak wciąż przybywa złapanych na gorącym uczynku i ukaranych kierowców. Z drugiej strony 3 miesiące miną szybko i na ten czas można przesiąść się do komunikacji miejskiej lub podmiejskiej, a może nawet na rower. Wśród kierowców są jednak osoby, które zawodowo korzystają ze środka lokomocji, jakim jest samochód – własny lub służbowy. To właśnie w ich przypadku trzymiesięczna utrata prawa jazdy może być szczególnie bolesna.

Osoby, dla których samochód jest głównym narzędziem pracy lub jedynym sposobem dotarcia do miejsca pracy, z chwilą utraty prawa jazdy mają duży problem. Niestety niektórzy kierowcy pomimo zakazu nadal prowadzą pojazdy, licząc na to, że przez 3 miesiące nie zostaną zatrzymani do kontroli drogowej. Ryzykują wiele, ponieważ ponowne zatrzymanie w takim przypadku skutkuje przedłużeniem kary do pół roku. Gdyby i to nie powstrzymało ukaranego przed wyjechaniem na drogę, kolejne „przyłapanie” bez uprawnień grozi odebraniem pozwolenia na jazdę i skierowaniem kierowcy na ponowny kurs i egzamin na prawo jazdy. Dlatego wielu z ukaranych kierowców szuka różnych sposobów na „szybsze” odzyskanie prawa jazdy, niekoniecznie skutecznych.

Co mówią przepisy?

Według art. 135 policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego między innymi na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, zaś pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z tej przyczyny uprawnia do kierowania pojazdem w okresie 24 godzin od chwili zatrzymania. Natomiast w przypadku, gdy tracimy prawo jazdy najpierw na 3 miesiące, potem na 6 miesięcy, i znów popełniamy przewinienie, to starosta decyduje o zatrzymaniu prawa jazdy i skierowaniu na kurs. Tymczasem egzaminy z roku na rok są coraz trudniejsze. Dlatego chyba jednak najłatwiej nieprzekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym.