Wróć na górę
Prawo jazdy online
25
11.2016

Prawo jazdy online

Telefon zyskuje coraz więcej funkcji. Już teraz możemy zrezygnować z noszenia przy sobie karty płatniczej, płacąc telefonem za zakupy. Coraz bliższa staje się wizja zastąpienia telefonem całego portfela. W połowie listopada odbyła się konferencja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji, podczas której został przedstawiony projekt dotyczący wprowadzenia mDokumentów.

Pomysł wprowadzenia cyfrowych dokumentów nie jest nowością, ale przez wiele lat był jedynie wizją rozwiązań, które będzie można wprowadzić w przyszłości. Jednak w związku z rozwojem nowych technologii polski rząd postanowił wprowadzić dwa rozwiązania: mID,czyli sam system dedykowany programowi, oraz mDokumenty – cyfrowa wersja dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że mDokumenty nie może być określane jedynie jako „dokumenty w komórce” ponieważ takie określenie nie oddaje w pełni tego, czym będzie platforma. Dokument nie będzie bowiem przypisany do konkretnego urządzenia, a będzie znajdował się w sieci.

W tym momencie pojawia się wiele wątpliwości dotyczących tego, co z osobami korzystającymi ze starszych modeli telefonów. Ministerstwo zapewnia, że dostęp do platformy nie będzie ograniczony. System ma działać na każdym telefonie posiadającym kartę SIM. Takie rozwiązanie nie jest innowacyjne. Podobne stosowane są już w innych państwach, np. w Austrii. Na razie decyzja dotycząca korzystania z nowej wersji dokumentów ma być dobrowolna.

Jeśli chodzi o sam projekt dot. Dokumentów, koncepcja opiera się na najprostszym dla obywatela systemie. Dostęp do swoich mobilnych dokumentów – dowody osobiste, prawa jazdy czy dowody rejestracyjne, a w przyszłości inne papierowe dokumenty, będzie miał każdy obywatel, który ma w posiadaniu telefon komórkowy.

Zatem jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce?

Na konferencji zaprezentowano roboczą wersję portalu GOV.PL, zarówno od strony urzędów, policji, jak i obywatela. Od strony obywatela, po założeniu konta na GOV.PL będziemy mieli dostęp do wszystkich naszych danych, powiązanego numeru telefonu czy historii sprawdzania naszej tożsamości online. W przypadku, gdy odwiedzamy jakiś wybrany i uprawniony urząd publiczny, czy poddawani jesteśmy kontroli Policji, w celu potwierdzenia swojej tożsamości podajemy tylko nasz numer PESEL lub numer telefonu. Urzędnik wprowadza ten numer do systemu, a obywatel dostaje SMS-a z kodem, który przekazuje urzędnikowi do wprowadzenia na portalu. Po zalogowaniu urzędnik uzyska dostęp do naszego dowodu osobistego z wszystkim danymi, które się na nim znajdują.

Kiedy możemy spodziewać się wielkich zmian?

Wszystko ma się zamknąć do końca przyszłego roku. Na maj przewidziano otwarte testy dla mobilnych dowodów osobistych, które do końca czerwca będą dostępne dla każdego obywatela. Październik 2017 to start mobilnych praw jazdy, a do końca roku mobilne dowody rejestracyjne i ubezpieczenia OC.