Dołącz do nas

Ogólne Pięć cech dobrego kierowcy

17-12-2018

Pięć cech dobrego kierowcy

Badania przeprowadzone przez psychologów wykazują, że większość osób ocenia swoje umiejętności kierowcy powyżej przeciętnej, nawet mając świadomość, iż inni oceniliby je niżej. Co naprawdę charakteryzuje dobrego kierowcę?

1. Doświadczenie i pewność siebie, nie brawura

Dobrego kierowcę cechuje doświadczenie i umiejętność szybkiej reakcji w niespodziewanych sytuacjach. Taka osoba pewnie czuje się za kierownicą. Nie należy tego jednak mylić ze skłonnością do nierozważnych zachowań. „Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie” – tego zdania nie wypowie naprawdę dobry kierowca.

2. Elastyczność i dobra ocena sytuacji

Bardzo ważną umiejętnością dobrego kierowcy jest dostosowanie się nie tylko do obowiązujących przepisów, lecz także do bieżącej sytuacji panującej na drodze. Oznacza to na przykład redukcję prędkości w przypadku jazdy w kiepskich warunkach atmosferycznych albo utrzymanie większego dystansu od kierowcy poruszającego się niepewnie lub w sposób agresywny.

3. Maksymalne skupienie uwagi na prowadzeniu samochodu

Dobry kierowca podczas jazdy samochodem skupia się maksymalnie na tej czynności i nie chce, by coś go rozpraszało (np. telefon komórkowy). Nie dopuszcza też do sytuacji, w których jego zdolność koncentracji czy szybkość reakcji mogłyby się obniżyć oraz rezygnuje z jazdy w przypadku zmęczenia.

4. Ciągłe dokształcanie się

Aby być dobrym kierowcą, trzeba stale pracować nad swoimi umiejętnościami. Nie można poprzestawać na wiedzy nabytej kilka czy nawet kilkadziesiąt lat wcześniej na kursie nauki jazdy. Pomóc mogą, np. specjalistyczne szkolenia z bezpiecznej jazdy lub lektura artykułów na ten temat. Niezbędne jest również aktualizowanie wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego.

5. Szacunek dla wszystkich

Dobry kierowca zwraca uwagę na innych uczestników ruchu, zwłaszcza tych najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo czy dyskomfort. Zadba o to, by nie ochlapać pieszego podczas deszczu, a wyprzedzając rowerzystę zachowa odpowiednio duży odstęp. Jasno sygnalizuje też swoje zamiary i wykazuje się uprzejmością wobec innych, o ile nie powoduje to utrudnień w ruchu.

Źródło: Renault

 

 

 Komentarze