Dołącz do nas

Porady Otwieraj drzwi jak Holender – The Dutch Reach

30-03-2017

Otwieraj drzwi jak Holender – The Dutch Reach

Co jest zaskakującego w sposobie otwierania drzwi samochodu przez holenderskich kierowców? To, że pamiętają, że rowerzysta jest równoprawnym uczestnikiem ruchu i zachować szczególną ostrożność nie tylko podczas jazdy, ale także podczas wysiadania z pojazdu. Ta specjalna technika otwierania drzwi to The Dutch Reach.

Metoda The Dutch Reach polega na otwieraniu drzwi samochodu ręką bardziej od nich oddaloną. W przypadku kierowcy będzie to ręka prawa, w przypadku pasażera – lewa. Postępując w ten sposób kierowca/pasażer jest zmuszony do obrócenia ciała w kierunku drzwi, co daje możliwość spojrzenia przez ramię i sprawdzenia, czy nie nadjeżdża rowerzysta. Metoda The Dutch Reach minimalizuje ryzyko uderzenia rowerzysty, zepchnięcia go z roweru, czy – w skrajnym przypadku, zepchnięcia na ulicę pod jadący pojazd. W Holandii wprowadzono ją jako element edukacji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego w szkołach oraz do egzaminu na prawo jazdy*.

W Polsce od kilku lat dynamicznie rośnie popularność roweru jako środka transportu. Dzięki wdrażaniu metod takich jak The Dutch Reach minimalizujemy problem narażenia rowerzystów na niebezpieczeństwo – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W zeszłym roku na polskich drogach doszło do 2549 wypadków spowodowanych przez innych użytkowników drogi, w których poszkodowany został rowerzysta. Zginęły w nich 102 osoby, a prawie 2,5 tysiąca zostało rannych. Do większości wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi na obszarze zabudowanym**.

* thelegraph.co.uk/ RoSPA/ dutchreach.org

** policja.pl

Źródło: Renault

 Komentarze