Wróć na górę
Niebezpieczne promile
05
09.2016

Niebezpieczne promile

W 2015 roku zatrzymano w Polsce 129 tys. nietrzeźwych kierowców*. To niemal o 9% mniej niż w roku 2014. Mimo że liczba kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu spada, w dalszym ciągu statystyki nie są zadowalające. Warto uświadomić sobie, ile kierowca ryzykuje, wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Nieuwaga i brak koordynacji

Spowolniony czas reakcji, gorsza koncentracja, zmniejszone pole widzenia czy zaburzona koordynacja to tylko niektóre symptomy towarzyszące jeździe pod wpływem alkoholu.Jazda samochodem wymaga przede wszystkim uważności, zdolności do podejmowania szybkich decyzji i reagowania na zmieniające się warunki. Wykonywanie nawet najprostszych manewrów dla osoby pod wpływem alkoholu urasta do rangi niewykonalnych, nie wspominając o manewrach wymagających większego skupienia. Wówczas łatwo o utratę kontroli nad autem – przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Może być lepiej

Liczba wypadków, w których uczestniczyły osoby nietrzeźwe (kierowcy, pasażerowie, piesi)w 2015roku była prawie o 400 niższa w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak w dalszym ciągu jest to prawie 10% (3128) wszystkich wypadków*. Jeśli wiemy, że będziemy spożywać alkohol, pomyślmy wcześniej o bezpiecznym powrocie do domu. Możliwości jest wiele, możemy zapewnić sobie kierowcę, który nie będzie spożywał alkoholu, zamówić taksówkę, a samochód odebrać następnego dnia, lub zaplanować dłuższy odpoczynek – radzą trenerzy.

Brak promili nie wystarczy

Często zdarza się, że dzień po spożyciu alkoholu, pomimo braku promili we krwi, nadal nie jesteśmy w stanie prowadzić samochodu. Stan tzw. „kaca” powoduje, że nasze samopoczucie nie jest najlepsze – ból głowy, mięśni i niewyspanie osłabiają nasze reakcje i utrudniają skupienie. Dlatego kluczowe jest, aby przed prowadzeniem auta wyeliminować wszelkie negatywne symptomy u kierowcy, wpływające na jego postrzeganie otoczenia drogi.

* policja.pl

Źródło: Renault