Wróć na górę
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
27
11.2016

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Teraz mamy realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu. Wystarczy reagować na zagrożenia i dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa powstała po to, aby każdy z nas miał szansę sygnalizować policji miejsca, które w odczuciu mieszkańców są niebezpieczne. Mapy nie można traktować jako zamiennika numerów alarmowych, ponieważ dodawane na niej zgłoszenia nie sią traktowane jako wezwanie do natychmiastowej interwencji. W przypadku potrzeby szybkiej reakcji policji wskazany jest kontakt pod numerami używanymi dotychczas, tj. 112 lub 997.

Dzięki powstaniu Mapy jesteśmy w stanie przekazać informacje na temat wykroczeń i przestępstw zdarzających się notorycznie w danym miejscu, które w odczuciu mieszkańców mają negatywny wpływ na ich poczucie bezpieczeństwa.

Twórcy systemu postarali się, aby był on intuicyjny. Chcąc dodać zgłoszenie, należy na początku wybrać na mapie obszar, który nas interesuje. Następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji. Należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia. Dzięki naszej pomocy policja będzie mogła przeanalizować pojawiające się potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zaplanować działania prewencyjne.

Jak to wygląda w praktyce? Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Następnie poddawane jest weryfikacji i wówczas zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. Gdy zaś weryfikacja zagrożenia jest negatywna, znacznik przyjmuje kolor szary i znika z oficjalnej mapy.

Zagrożenie po negatywnej weryfikacji nie znika jednak całkowicie. W dalszym ciągu widzi je koordynator i po pewnym czasie może on zlecić dokonanie ponownej weryfikacji. Każde zlecenie jest dla policji cenną informacją, a kolor szary jest to jedynie informacja, że w danym momencie nie udało się potwierdzić zagrożenia, np. picia alkoholu pod sklepem.

Prace nad powstawaniem Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa były bardzo złożone i nie opierały się jedynie na zgłoszeniach mieszkańców. Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne policji, czyli m.in. o statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej i informacje z różnych instytucji.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach:

  • w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;
  • drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
  • trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

W ramach tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.